Megzavarta a madarakat a szokatlan időjárás

Az őszi melegben több madár is költésbe kezdett. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai szerint ha továbbra is enyhe lesz az idő, életben maradhatnak a novemberi fészekaljak. Több költöző madár azonban kénytelen volt hátrahagyni elkésett fiókáit.

Zöld FöldRomvári Orsolya2010. 11. 17. szerda2010. 11. 17.
Megzavarta a madarakat a szokatlan időjárás

A nyári hideg és a szokatlanul meleg októberi-novemberi időjárás megzavarta a madarak bioritmusát. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) munkatársaihoz számos bejelentés érkezett későn költő fecskékről, itthon maradt gólyafiókákról, novemberi széncinege fészekaljakról.

Pécs-Homoktetőn nemrég kelt ki egy széncinege pár nyolc tojása. A szülők azóta hordják a táplálékot a fiókák számára. De a mohácsi szőlőhegyen is költöttek a széncinegék októberben, s a hónap végén – a meleg időjárásnak köszönhetően – hét fiókából négy sikeresen kirepült. A múlt hónapban még több molnárfecskepár is a kicsiket gondozta, noha e madarak jelentős része általában már szeptember közepére elhagyja az országot. A szakemberek szerint a hűvös júniusi idő tehető felelőssé ezekért a késői fészekaljakért, ami miatt több faj is „megcsúszott” és pótköltésbe, esetleg harmadik költésbe kezdett.

Az idén a gólyatojások alig több mint feléből keltek és repültek ki a fiókák. A fiak pusztulását követően sok gólyapár pótköltésbe kezdet. Ám későn: a második fészekaljból kelt fiókák még túl fiatalok voltak ahhoz, hogy augusztus 20-a táján útra keljenek a szüleikkel. A MME augusztus-szeptemberben ezért kampányt indított a kényszerűen itthon hagyott, elkésett gólyafiókák megmentésére. A megtalált fiókák mentőhelyekre kerültek. A fészket elhagyó, de el nem vonuló gólyafiókák súlyos gondjai a fagyok beköszöntekor várhatóak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek