Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ilyentájt nem csak az itthon maradó madarak telelnek ki hazánkban, de számos állat jön hozzánk a még mostohább időjárású északi tájakról is. Etetéssel, itatással és mesterséges odúkkal megkönnyíthetjük számukra a zord időjárás átvészelését. Ehhez ad tippeket a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
A madáretetés legfontosabb szabálya: hogy csak akkor kezdjük el, ha egészen addig kitartunk, amíg szükséges. A madarak ugyanis gyorsan megszokják az etetést, sőt egy idő után már számítanak az ingyen kosztra, s évről-évre akár messziről is visszatérnek egy-egy jól bevált etető közelébe telelni. Ha váratlanul abbahagyjuk a táplálást, sokukat hozhatjuk nehéz helyzetbe.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület javasolja, hogy az etetést az első tartós fagyok, a hó vagy ónos eső megérkezésekor kezdjük, s a tavaszi hóolvadásig, a makacs mínuszok megszűntéig folytassuk.
A legfontosabb téli madáreleség a nem sózott, nem pirított napraforgó. A fekete héjú, ipari változat nem csak olcsóbb, de az olajtartalma is magasabb, mint a csíkos fajtáké, ezért ez a legalkalmasabb a vadon élő madarak téli etetésére. A szotyiba érdemes apró szemű magvakat −kölest, muhart − is keverni, sok madár – így a vörösbegy és az ökörszem – csőre ugyanis nem elég erős a napraforgószemek feltöréséhez.
Fontos téli etetőanyag az állati zsiradék: a nem sós vagy kifőzött szalonna, faggyú, vagy sajt. Ez utóbbit különösen a vörösbegyek szeretik.
Gyümölcsöket is adhatunk madaraknak. Ezeket lehetőleg szúrjuk fel bokorágakra, faágakra, hogy hóeséskor is hozzáférhessenek az állatok. Az almát gyakorlatilag minden lágyevő, tehát rovarokat (is) fogyasztó madár kedveli, így nagy segítséget nyújthat például a barátposzátának.
Főtt rizst, főtt tésztát, és levesben főtt zöldségek is tehetünk az etetőbe.
Az itatóról se feledkezzünk meg, ami télen ugyanolyan fontos, mint nyáron!
Figyelem! Kenyeret, kenyérmorzsát soha ne adjunk a madaraknak, mert ezek erjedésnek indulva életveszélyes gyomor- és bélgyulladást okozhatnak.
Az etetőket olyan magasra helyezzük, hogy a madarak védve legyenek a macskáktól. A talajközeli etetők esetében pedig elég nyílt tér álljon a rendelkezésére ahhoz, hogy a madarak idejében észrevegyék a közeledő ragadozókat.
Az etetők közelébe telepített odúkban legszívesebben az odúlakó cinegék és verebek szállnak meg éjszakánként.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu