Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha van ország, amely felkészült a cunamikra, földrengésekre, és sok mindent tett azért, hogy mérsékelje a lehetséges károkat, akkor az Japán. Néhány napja azonban ismét kiderült: mindent előre látni.
Kép: A Japan Self Defense Forces Mitsubishi F-2 fighter jet is swept into a building by a tsunami at an airbase in Higashimatsushima City, Miyagi Prefecture in northeastern Japan March 12, 2011. Japan confronted devastation along its northeastern coast on Saturday, with fires raging and parts of some cities under water after a massive earthquake and tsunami that likely killed at least 1,000 people. Japan scaled back its tsunami warning for much of the country on Saturday, nearly 24 hours after a massive earthquake struck and set off a succession of tsunami, NHK television said. REUTERS/Kyodo (JAPAN - Tags: DISASTER ENVIRONMENT TRANSPORT IMAGES OF THE DAY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN, Fotó: © KYODO Kyodo / Reuters
Egyes, hármas, kettes: ilyen sorrendben robbantak fel Fukusima atomerőművének reaktorai. Négy nap alatt három robbanás, bár ez a szó atomreaktorok esetén különösen félelemkeltő. Az atomreaktor azonban nem atombomba, atomrobbanás ilyen esetekben lehetetlen, hiszen a reaktorokban soha nincs együtt a hasadó anyagok „kritikus tömege”, a fűtőanyag dúsítása sokkal csekélyebb annál, semhogy az atomrobbanás bekövetkezzék. A három japán reaktornak „csak” a külső héja robbant le, a reaktor magjának a burkolata nem sérült meg. Minden esetben a hűtőrendszer mondta fel a szolgálatot: a túlhevült gőz bizonyos körülmények között a víz két alkotóelemére, hidrogénre és oxigénre bomlik. Ez pedig veszélyes robbanóelegy. Hűtés híján viszont bekövetkezhet a leolvadásnak nevezett jelenség – bár a szakemberek szerint nem kell újabb Csernobilre számítani. Ott 1986-ban a reaktor egészen a magjáig leolvadt, a robbanások és a tűz veszélyes sugárzó anyagokat sodort a légkörbe. Japánban viszont más típusú, biztonságosabb reaktorok vannak, amelyek gyorsan múló (hamar lebomló) szennyeződést okozhatnak ugyan, de a csernobilihoz hasonló katasztrófát nem. Ezzel együtt az erőmű közelében jelentősen, esetenként ezerszeresére nőtt a háttérsugárzás megengedett értéke.
A pusztító erejű földrengés Japán északi részén, Mijagi prefektúra magasságában, a parttól 125 kilométerre keletre, Tokiótól 400 kilométerre északkeletre, tíz kilométeres mélységben következett be helyi idő szerint délután 2 óra 46 perckor (közép-európai idő szerint reggel 6 óra 46 perckor). A földrengések erejét a közérthetőség kedvéért ma még a Richter-skálán adják meg, pedig azt még az 1930-as évek közepén a kaliforniai műszaki egyetemen Charles Richter azért alkotta meg matematikai képletben segítőtársával, Beno Gutenberggel, hogy a földrengések helyi, kaliforniai sajátosságait írja le.
Ezen a skálán minden egyes egész számú növekedés a földrengés erejének tízszeres növekedését, de az energia-felszabadulásnak mintegy 30-szorosát jelenti. A Richter-skálát ma már elavultnak tekintik, mert ebből nem derül ki a földrengés igazi természete, mélysége, fajtája és a felszabaduló energia mennyisége. A Richter-skálát mégis megtartották, mert az átlagember nem bajlódhat matematikai képletekkel, logaritmusokkal, de vele és a világgal is érzékeltetni kell a katasztrófa hozzávetőleges nagyságát. A japán földrengés nagyságát a kezdeti 8,9-ről 9-re értékelték.
Földrengés azonban sokféle van. Némelyik több száz kilométeres mélységben pattan ki, és nem mindegy, hogy a tenger vagy a szárazföld alatt. Jellemzően az váltja ki őket, hogy a földkérget alkotó lemezek egymásnak ütköznek, súrlódnak, kiemelkednek, alábuknak, illetve egymás alá vagy fölé csúsznak. Földrengések mindig – szinte minden pillanatban – vannak, legfeljebb nem érzékeljük azokat. A szeizmográfok tömkelege azonban az egész világon működik. Ezek a digitális műszerek behálózzák a földet, még a legkisebb elmozdulást is regisztrálják – kisebb távolságból akár egy elefánt dühös toppantását is. A földrengések hullámai gyorsan végigfutnak a bolygó testén, és a kifinomult mérések nyomán pontosan megállapítható a rengés helye, mélysége és energiája, egész természete.
Japánnak az a szerencsétlensége, hogy a csendes-óceáni tűzgyűrű peremén helyezkedik el. Ennek a tektonikai lemeznek a szélén tűzhányók százai működnek, a lemezek ütközése, gyűrődése mindennapos, akárcsak a földrengés vagy éppen az általa „provokált” vulkánkitörés. A szigetország az alatta fekvő hatalmas törésvonal miatt állandóan formálódik: gőzölgő források buggyannak elő, Japán jelképe pedig a Fuji, a szinte tökéletes vonalú, magasba emelkedő, hófödte vulkán. Nem véletlen, a cunami is japán szó. Nem minden földrengés okoz cunamit. De ha a rengés a tenger alatt történik, elég nagy, és a földkéreg hatalmas területét „emeli meg” vagy süllyeszti alább, akkor óriás tömegű víz mozdul meg. Vagyis akár a szárazföld, akár a tenger feneke reng, Japán mindig veszélyben van.
A szigetország körül pedig mindig minden mozog: a japánok fél szemmel a tengert kémlelik, fél szemmel pedig a földet. Már az óvodások is tudják a rendszeres gyakorlásoknak köszönhetően, hogy ha mozog a föld, akkor a pad vagy az asztal alá kell bújni, esetleg az ajtókeretbe, mert tudvalevőleg ott a legerősebb az alátámasztás. Az emberek gyakorlatoznak a településeken, a hivatalokban, gyárakban.
A japánok tudatában vannak, hogy a Föld hatalmai bármikor ellenük fordulhatnak. Fából építkeznek és a bambusz rugalmasságát dicsérik. Ha pedig korszerű épületeket, felhőkarcolókat, gyárakat, atomerőműveket húznak fel – márpedig felhúznak –, akkor rengeteg pénzt költenek a földrengésvédelemre. Különleges megoldásokat találnak ki.
Mindennek van határa: talán a hagyományos Richter-skála 9-es száma az. Nem lehet mindent sebezhetetlennek építeni. Nincs arra pénz, anyag, emberi erő, hogy a szigetországot még a legnagyobb cunaminak is ellenálló óriási falakkal, gátakkal vegyék körül. Nem lehet mindent túlbiztosítani, földrengésbiztos söröspoharakkal, le nem dőlő polcokkal, el nem merülő hajókkal…
A földrengés és a cunami összetartoznak, s ha együtt pusztítanak, akkor kivédhetetlenek. A szigetország ősi vallása az animista sintoizmus. E szerint nemcsak a Föld él, a fák, a hegyek, hanem a természet maga is isteni természetű, az istennők a Föld bugyraiból emelkednek ki. És néha a maguk életét élik, nem az emberekét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu