Méregdrága legelő hulladéklerakó helyett

Birkák legelnek Szentgál határában. Ami nem is lenne oly nagy baj, ha a területet nem szánták volna egészen másra.

Zöld FöldBiczó Henriett2011. 03. 07. hétfő2011. 03. 07.

Kép: Királyszentistván, Regionális Hulladékkezelö Központ 2011.02.01. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Méregdrága legelő hulladéklerakó helyett
Királyszentistván, Regionális Hulladékkezelö Központ 2011.02.01. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Egykor, 2003-ban döntött úgy az önkormányzat, hogy 43 millió forintért megvásárolja a telket: ide álmodták meg 158 település közös hulladéklerakóját. A veszprémi önkormányzat az Észak-balatoni Regionális Szilárdhulladék-kezelési Önkormányzati Társulás nevében kereste a megfelelő területet, de mint minden ilyen ügynél, a lakossági ellenállás miatt nehéz volt egyezségre jutni a helyiekkel. Szorított az idő, mert a társulás uniós pénzt is nyert, és ha 2006-ig nem kezdődött volna el az építkezés, elbúcsúzhattak volna a támogatástól. Végül a Bakony szívében fekvő kis település, Szentgál lakóit sikerült meggyőzni: jól járnak a beruházással. Új munkahelyek lesznek, ráadásul 63 millió forint pluszpénz jut az iskola bővítésére. Népszavazást tartottak, a lakók rábólintottak a projektre.

A veszprémi önkormányzat három magánszemélynek ki is fizette a vételárat a 8-as főúttól északra fekvő területért. Ezen felül a társulás 238 millió forintot költött a beruházás előkészítésére (hatástanulmányok, tervek, engedélyek). A jogerős környezetvédelmi engedélyre pecsét került, eszerint a terület alkalmas hulladéklerakó építésére. Úgy tűnt, minden jól alakul.

Aztán kiderült, hogy mégsem. Mert a kiszemelt terület kilométerekre van ugyan Szentgáltól, de jóval közelebb három másik faluhoz, Herendhez, Csehbányához és Városlődhöz. E három település viszont bíróságon támadta meg a környezetvédelmi engedélyt. Amíg a perben jogerős ítélet nem születik, nem lehet építkezni; a társulás – ismerve a magyar bíróság ítélkezési gyakorlatát – jobbnak látta, ha új helyszín után néz… Meg is találták ezt a Veszprémhez közeli Királyszentistvánon.

A szentgáli ügyben tavaly novemberben, csaknem nyolc év után(!) született jogerős ítélet. A Fejér Megyei Bíróság kimondta, hogy az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség által 2004-ben kiadott engedély több ponton jogszabálysértő, a terület földtani és hidrogeológiai szempontból is alkalmatlan hulladéklerakónak. A döntés után a három győztes falu jogi képviselője úgy nyilatkozott, hogy a perrel megóvták a Bakonyt a súlyos környezetszennyezéstől.

Szentgál valójában nem örül igazán: Istvánfalvi Sándor Károly polgármester azt mondta lapunknak, hogy a 10 százalékos munkanélküliséggel küzdő településnek jól jött volna a lerakó. És azt sem tudják, hogy miként térül majd meg az a 280 millió forint, amit a meg nem épült hulladéklerakó építésére költöttek. – Átgondolatlan volt az ügy, eljárásjogi hibák is történtek – felelte kérdésünkre Czaun János, a társulás elnöke. – Politikai felelősség is terhel egyeseket. A bérlegeltetésből évente százezer forint a haszon. Kiszámoltuk: a vételár kétezer év alatt térülne meg…

A társulási tanács múlt pénteki ülésén döntött: nem indítják újra az eljárást. Elfogadják a bíróság döntését, érdekmúlás miatt. Hiszen Királyszentistvánon azóta megépült az új depónia, hamarosan kezdődik a próbaüzem.

Szentgál határában pedig maradnak a birkák. Nagyon drága legelőn harapják a füvet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek