Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Százezer magminta, akár száz évig is életképes marad a tápiószelei génbankban. Hogy fennmaradjon a növényi sokszínűség.
Kép: tápiószele agrombotanikai kutaó intézet mag növény 2009 03 16 Fotó: Kállai Márton
A Növényi Diverzitás Központ – korábbi nevén Agrobotanikai Intézet – a világ egyik legjelentősebb nemzeti génbankja. Az intézmény alapítója, Jánossy Andor az elsők között ismerte föl, hogy a nagy termőképességű, intenzív fajták terjedése veszélyezteti a kultúrnövények formagazdagságát. Ugyanakkor a nagyüzemi gazdálkodásból kiszorulhatnak a helyi adottságokat jól hasznosító, betegségeknek ellenálló és kiváló beltartalmi értékekkel bíró tájfajták, valamint a hagyományos nemesítésű fajták. Ezt látva Jánossy Andor már az ötvenes években kezdeményezte a még fellelhető hagyományos fajták, valamint a helyi változatok begyűjtését.
Az intézményben ma már több mint 900 szántóföldi és zöldségnövény, illetve a vad rokonfajok 50 ezer fajtájának csaknem 100 ezer magmintáját tárolják. A sajátos módszerekkel szárított magokat légmentesen lezárt edényekben, hűtőtárolókban raktározzák. Hosszú távú megőrzésre bázistárolókban, mínusz 20 fok alatt tartják a mintákat, így azok várhatóan 80-100 évig is életképesek maradnak. A fagypont körüli hőmérsékleten üzemeltetett tárolók rövidebb – néhány évtizedes – tárolásra alkalmasak. Innen kérhetnek magmintákat hazai és külföldi intézmények, illetve magánszemélyek – a nemzetközi génbankok anyagkiadási feltételeinek megfelelően – nemesítési, kutatási és oktatási célokra.
Amint a génbank felelős munkatársai elmondták, termesztett növényeink formagazdagságát legmegnyugtatóbban mégis az biztosítaná, ha a hagyományos fajták visszakerülnének a köztermesztésbe, illetve a kultúrnövények sokszínűségét képviselő tájfajták a saját termőkörzetükbe. Köznapi szóhasználatban tájfajta alatt a kisüzemben is sikerrel termeszthető és fenntartható, jóízű, betegségeknek ellenálló, megbízható fajtákat értik. Ezek iránt egyre nagyobb az érdeklődés. A tájfajta azonban egy adott tájhoz kötődik, amelynek sajátos természeti adottságait a fajta igen jól hasznosítja. A tájfajták kialakulásának egyik útja, hogy egy nemesített fajta bekerül a tájba, majd az évek hosszú során jól alkalmazkodik a környezethez, és rendkívüli értékekkel gyarapodva új fajtává – tájfajtává – válik. Ez lassú, de idővel jól megtérülő folyamat. Vele szemben azonban ma is hatnak a helyi fajták pusztulását segítő tényezők, mint az erőszakos fajtaterjesztés vagy a rövid távú gazdasági érdekek miatti tudatos fajtafeladás. Sajnos az is előfordul, hogy egy-egy termőtáj zöldségkülönlegességei a hamisítások miatt lejáratódnak, és ezért szorulnak vissza.
A génbank szerencsére érzékeli azt is, hogy vannak helyi kezdeményezések, amelyek segítségével ismét bővülhetnek a tájfajták fenntartásának feltételei. Okos gazdasági megfontolásból, józan és indokolt élelmezési elvárásból vagy csak nosztalgiából a gazdák, lakóközösségek és régiók egyre inkább keresik a hajdan volt helyi változatosság visszaállításának lehetőségeit. A génbank ehhez a saját eszközeivel a jövőben is szívesen nyújt támogatást. Így szakmai segítséget nyújtana a munka elkezdéséhez vagy helyi bemutatókertek kialakításához, illetve – a készlete erejéig – magmintákat adna. Közös érdek lenne, hogy az országban még fel nem leltározott tájfajtavagyon felmérése is elkészüljön. Ehhez a génbank együttműködést ajánl fel az érdeklődő gazdáknak, kertbarát köröknek, önkormányzatoknak vagy más helyi civil szervezeteknek, hogy közösen gyűjtsék össze az adott tájegységhez kötődő, értékes tájfajtákra vonatkozó információkat.
Az azonosításához szükséges bejelentéseket az [email protected] drótpostacímen, telefonon (06-53/380-070) vagy levélben (2766 Tápiószele, Külsőmező 15.) várják. Az adatokat a génbankban rendszereznék, majd folyamatosan kiépítenék a kapcsolatot az együttműködő közösségekkel és a helyi gazdákkal.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu