Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hogy manapság a földrészek közötti kommunikáció – telefonálás, elektronikus levelezés – gyors és bárki által megfizethető, az óceánok fenekén végigfektetett kábeleknek köszönhető. Ám úgy tűnik, a vizek mélye egyre kevésbé biztonságos.
Legutóbb egy hónappal ezelőtt történt kábelrongáló baleset: a kenyai Mombasa város kikötője mellett egy hajó a tiltott területen vetett horgonyt, a vasmacska pedig súlyosan megrongálta a tenger alatti kábelt. Ez önmagában is elég nagy baj Kelet-Afrika kommunikációjára nézve, csakhogy nem sokkal korábban erre a kábelre vezették át három megsérült, Vörös-tenger alatti kábel forgalmát is. A térségben jelenleg csak egy kábel üzemel (hajóskapitányok, figyelem!).
E problémán a nemszeretem globális felmelegedés segíthet. Ahogyan a jégtakaró visszavonul az Északi-sarkvidéken, úgy nyílnak meg új lehetőségek nemcsak a hajózás, de a kábelfektetés előtt is. Az idén nyáron több nagyvállalat is optikai kábelek elhelyezéséhez lát hozzá a Jeges-tenger fenekén. Az egyik cég JNagy-Britannia és Japán között fektet le egy 15 500 kilométer hosszú kábelt; egy másik vállalat a Kanada északi határán lévő (mostanában nyáron hajózható) Északnyugati-átjáróban fog hasonló munkába; míg egy harmadik társaság az északorosz partok mentén vezet tenger alatti kábelt a Távol-Kelet és a Brit-szigetek között.
A Jeges-tenger nem éppen barátságos vidék, jégtáblák teszik különösen embert próbálóvá a munkát, s nemcsak a kábelfektetéskor, hanem a majdani karbantartások és javítások idején is. Hogy a kiszámíthatatlan jéghegyek meg a halászhajók károsítását elkerüljék, a kábeleket több száz méter mélyen vezetik. Nehéz és költséges vállalkozás ez, de Tokiótól Londonig mindenkinek megéri. Arról nem is beszélve, hogy az eddig elszigetelt sarkvidéki közösségek is élvezhetik majd a szélessávú internet áldásait – s persze visszásságait…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu