Egzotikus bóbitás

Legszebb madaraink egyike az Afrikából érkező búbos banka, mely a zárt erdőségek kivételével még mindenütt előfordul. A falvak, tanyák, állattartó telepek környékét különösen kedveli. Gyakran látni a földön, amint hosszú, kissé hajlott csőrével kutat az ott megbúvó férgek, rovarok után.

Zöld Föld2012. 05. 10. csütörtök2012. 05. 10.
Egzotikus bóbitás

Megérkezése után hamarosan lakás után néz. Eredetileg odúlakó, saját fészket nem épít, viszont gyakran beköltözik a harkályok vájta üregekbe, de az ólak padlásain, az ölfarakások védelmében is szívesen rendezi be otthonát. Mégpedig puritán egyszerűséggel, mert csupán egy kis fűcsomó, néhány ágdarabka alkotja a „berendezést”. De elfoglalja a tág nyílású mesterséges odút is, amibe elég csak néhány faforgácsot tenni, máris komfortos lesz számára. S ha megvan a lakás, kezdődhet a nász is: ilyentájt már hallhatjuk a hím vidám, hódító „énekét”, a jellegzetes up-up-up kiáltást. A rigónál valamivel nagyobb búbos banka hamisítatlan egzotikus tolldíszt visel. Egyik jellegzetessége a legyezőszerűen szétnyitható tollbóbita a fején, ami nyugalmi állapotban a tarkójára simul. A feje, nyaka és az egész alsóteste rozsdás sárga. A háta és a szárnyai feketék, sűrű fehér harántsávozással. Hullámmozgással repül; különleges szépsége ilyenkor mutatkozik meg igazán.

Fészekalja 4-7 tojásból áll, melyeken a tojó szűk húsz napig kotlik. Noha mintaszerű anyuka, a higiénia nem az erőssége. A fészkét nem takarítja, amitől neki meg a fiókáknak is átható, bűzös szaguk lesz. (Csoda-e, hogy büdös bankának is nevezik?) Hazánkban védett, eszmei értéke ötvenezer forint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek