Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Győzelem – környezetvédelmi szempontból ezzel a szóval értékelhető legjellemzőbben az Osztrák Közigazgatási Bíróság döntése. A hivatal az elmúlt héten formai okok miatt megsemmisítette a burgenlandi energetikai cégnek, a BEGAS-nak kiadott engedélyt, amely által közvetlenül a magyar határra hulladékégetőt építhettek volna.
Kép: Szentgotthárdnál a Rába folyó szennyezése az ausztriai bőrgyárból, osztrák szemétégető terve a határ mellet.Környezet szennyezés. 2007.03.27. Fotó: Bohanek Miklós
– Miért kifogásolták az erőmű megépítését? – kérdeztem Soós Lászlót, a beruházás ellen kezdetektől kardoskodó Pro Natura St. Gotthard civil egyesület elnökét.
– Alapvetően azért, mert körülbelül 800 méterre a magyar határtól és egy-másfél kilométerre az első szentgotthárdi házaktól épült volna fel a 60 méter magas égető egy száz méteres kéménnyel. Ebben naponta 900 tonna szemetet akartak elégetni. Az építmény rombolta volna a tájképet, a kibocsátott füst pedig károsította volna az egészséget.
– Ez, ha jól számolom, évente körülbelül 325 ezer tonna szemét elégetését jelenti. Ausztria minden szemetét ide szándékoztak hordani?
– A mennyiség nagysága nekünk is szemet szúrt. Ausztria égetőkkel már most is igen jól ellátott, ezért gyanítjuk, hogy külföldről, vélhetően Olaszországból érkező szemétről is szó van.
– Egy ilyen építmény kétségtelenül csúnya, ám biztos, hogy a kéményből kijövő füst károsította volna az egészségüket?
– Az az igazság, hogy nem bízunk az osztrákokban, s erre a Rába habzása körüli, évek óta húzódó vita miatt is minden okunk megvan. Nem tudhatjuk, mit égetnének benne, és cserélnék-e megfelelő időközönként a szűrőket. Egyébként nemcsak mi vagyunk bizalmatlanok az ilyen cégekkel szemben, hanem a saját polgáraik is.
– Ezért is akarták a magyar határra építeni az égetőt?
– Ez meggyőződésem. Beljebb ugyanis olyan tiltakozásra számíthatnának, hogy esélyük sem marad az építkezésre.
– Az Osztrák Közigazgatási Bíróság eljárási hibát talált az engedélyezésben. Miben tévedhetett az alsóbb fokú hatóság?
– Egyebek mellett abban, hogy azokat, akik az eljárásba Magyarországról akartak beavatkozni – Szentgotthárd városa, az Őrségi Nemzeti Park és vagy ötezer magyar állampolgár –, elutasította. Márpedig erre a nemzetközi jog szerint lehetőséget kellett volna kapnunk.
– Reménykednek abban, hogy a beruházó végleg feladja az égetőmű megépítésének tervét Szentgotthárd határában?
– Igen. Mégpedig, azt hiszem, megalapozottan. A beruházó BEGAS hatéves munkáját kezdheti elölről, ráadásul a költségei is tekintélyesek volnának. Azóta egyébként is egyesült egy másik céggel, és a vezetősége is kicserélődött. Ezért is reméljük, belátják végre, hogy nem szép dolog egy másik ország polgárainak az orra alá füstölni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu