Felépült a jövő háza

Maroknyi diák álmodott nagyot két évvel ezelőtt: olyan házat építenek, ami nemcsak a saját működéséhez szükséges energiát termeli ki, de annál kétszer-háromszor többet is. Passzív házat, lakható életteret álmodtak meg a régi magyar parasztházak árnyékában – az Odoot, a jövő házát.

Zöld FöldHardi Judit2012. 08. 22. szerda2012. 08. 22.

Kép: Szolárház, amelyet a Budapesti Műszaki Egyetem csapata a Siemens támogatásával hozott létre. Az ODOO projekt bemutatóján az is kiderül, hogyan képes a ház több energiát termelni, mint amennyit elfogyaszt. 2012.08.09. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Felépült a jövő háza
Szolárház, amelyet a Budapesti Műszaki Egyetem csapata a Siemens támogatásával hozott létre. Az ODOO projekt bemutatóján az is kiderül, hogyan képes a ház több energiát termelni, mint amennyit elfogyaszt. 2012.08.09. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Nemzetközi, egyetemi diákok tudását megmérő innovációs versenyt hirdetett az USA Energetikai Minisztériuma és a spanyol kormányzat: a Solar Decathlonon induló csapatok célja, hogy napenergia-felhasználási megoldásokkal rendelkező házat építsenek, amely alkalmazza a legmodernebb környezetbarát technológiákat. Az induló húsz egyetemi csapat munkáját tíz szempont alapján pontozzák: építészet, épületszerkezet, energiamérleg, épületüzemeltetés, komfort, kommunikáció és társadalmi felelősségvállalás, iparosíthatóság, újszerűség és végül a fenntarthatóság.

A Műegyetem csapata a régióból elsőként jutott be a versenyre. Az Odooproject névre keresztelt ház tervezésekor a hallgatók szabadjára engedhették a képzeletüket, hiszen feladatuk az volt, minél újszerűbb ötletekkel alkossanak élhető házat. Az ötletelők között az egyetem minden szakáról találunk diákokat: építész-, gépész-, villamos-, környezet-, mechatro¬nikai mérnököt, kommunikációs és gazdasági tanulmányokat végző hallgatót.

Az épület a régi magyar parasztházakra emlékeztet: az Odoo központi eleme a nyári fal, ami a házzal szemben elhelyezkedve létrehozza a teraszt, és ezzel lehetőséget ad, hogy tavasztól őszig a „verandán” tölthesse ideje nagy részét a lakó. A felhasznált napelemek nemcsak a ház energiaigényét elégítik ki, de itthoni éghajlati viszonyok között annak dupláját is megtermelhetik. Az elektromos áramot a tető és fal burkolataként is szolgáló napelemekből nyeri a ház; ez biztosítja a hűtést és a fűtést, a hideg és meleg vizet egyaránt. Látható, hogy a napelem nemcsak hasznos, de esztétikus része is lehet a lakóháznak.

A diákok bebizonyították, hogy alkalmasak a választott pályájukra. A semmiből ugyanis felépült a százmillió forintot érő ház (a teljes tervezet kétszázmillió forintot ér, amely összeget az állam, több mint hetven szponzor és az egyetem biztosít). Időt és energiát nem kímélve dolgoztak az Odooprojecten, s az építkezést is saját kezűleg végezték – hogy aztán nemsokára szétszedjék, Madridban pedig, a verseny helyszínén, tíz nap alatt újra összerakják. Hogy melyik pályázó háza felel meg a legjobban az elvárásoknak, szeptember 30-án derül ki a spanyol fővárosban.

A kivitelezés mikéntje tehát adott: akár a sorozatgyártás is elkezdődhet. A jövő háza többé nem álom.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek