Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ritka, különleges, ám sajnos erősen veszélyeztetett madarunk a haris. Igen messziről, Délkelet-Afrika füves tájairól érkezik hozzánk május elején ez az alig galambnagyságú mezei madár. Fölső tollazata feketés, világosbarna szélekkel, hasa fakóbarna, vörösbarna csíkozással. Fiókái egységesen feketésbarnák.
A haris a nedves rétek, kaszálók madara, de mivel a sorozatos vízrendezések, lecsapolások nyomán az élőhelyül szolgáló nedves terület erősen lecsökkent, állománya is nagyon megcsappant és egyre sérülékenyebb. Nem véletlenül vált nálunk fokozottan veszélyeztetetté (eszmei értéke 500 000 forint). Hazánkban mintegy négyezer költőpár él, legnagyobb az ará¬nyuk a Bodrogközben, a Bereg-Szat¬mári-síkságon és a Cserehátban.
Májusban párosodik, a levelekkel bélelt fészket a tojó építi a kaszáló füve közé rejtve, amelybe 3–12 tojást rak, s egyedül költi ki valamennyit. A tojásból jó két hét múlva kikelt fiókák már önállóan táplálkoznak és anyjuk-apjuk felügyeletével járják a nedves réteket, kaszálókat, majd öt hét után válnak röpképessé. A madarak az éjszakai órákban a legaktívabbak (ezért is találkozhatunk nappal csak elvétve velük), a hímek is ilyenkor hallatják jellegzetes reszelő hangjukat. Táplálékuk főként bogarakból, csigákból, legyekből, szöcskékből áll, de szívesen fogyasztják a gyom- és gabona-magvakat is. Őszi vonulásuk szep¬temberben veszi kezdetét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu