Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kínai és amerikai kutatók végre rájöttek, miért nem tudnak a pingvinek repülni. Valószínűleg a madarak víz alatti képességeinek volt ez az ára. A pingvinekkel közeli rokonságban álló tengeri madarak vizsgálata alapján megállapították, hogy a repüléshez hasznos szárnykialakítás az úszáshoz és búvárkodáshoz már nem jó.
Több régi elmélet is született arról, miért nem tudnak repülni egyes madarak. Az egyik ötlet szerint néhány faj azért lett repülésképtelen, mert a talajszinten nem voltak rájuk vadászó ragadozók.
Ennek kiderítésére a kutatók megvizsgálták a pingvin közeli rokonát, a lummát. Ez a fekete-fehér tengeri madár nemcsak hasonlít a pingvinre, hanem majdnem olyan jól is úszik – viszont repülni is tud. A kutatók kiszámították, mennyi energiát használ a madár, s azt találták, hogy viszonylag könnyen búvárkodik, viszont a repülés már sokkal megterhelőbb a számára: nagyon rövid a szárnyuk, amit rendkívül gyorsan kell mozgatniuk, hogy a levegőben maradjanak. Ez pedig fárasztó – állítják a kutatók. A lumma olyan sok energiát használ el, hogy éppen csak a magasban tudja tartani magát. A madár fordulópont a tengeri és a repülésre képtelen madarak között.
A pingvin a múltban alighanem válaszút elé érkezett: vagy repül, vagy a hullámok között lesz fürge. A szárnyak egyre inkább hatékonyakká váltak a búvárkodáshoz, de egyre kevésbé a repüléshez. Mivel az energiafelhasználás szempontjából sokba került, hogy mindkét képesség megmaradjon, ezért feladták a repülést és szárnyaikat kis uszonyokká formálták.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu