Hódít a kakastaréj

Bár a trópusokról származik, mégis magyar nemesítésnek köszönheti a kakastaréj, hogy az idén Ázsiától Afrikáig rajta a világ szeme: 2013 dísznövénye lett.

Zöld FöldHardi Judit2013. 08. 03. szombat2013. 08. 03.
Hódít a kakastaréj

Az egynyári színes virág leginkább a meleget szereti: bár forró égövi hazáját elhagyva már régen elindult világhódító útjára, minket is többnyire a napsütéses hónapokban örvendeztet meg tarka színeivel. Érdemes már februárban magról szaporítani, majd májusig, nyár elejéig cserépben nevelgetni. Ahogy elmúlnak a májusi, talaj menti fagyok, ültessük ki. A napos helyet kedveli, de jól érzi magát a félárnyékos ágyásokban is, lényeg, hogy jó minőségű, humuszban és tápanyagban gazdag talajból táplálkozhasson. Bár a szárazságot is igen jól tűri, a rendszeres öntözést és tápanyag-utánpótlást bizton meghálálja.

A kakastaréj harminc-nyolcvan centiméter magasra is megnőhet, tojásdad, hegyes levelei vannak, bugavirágzata pedig fürtökben fejlődik és augusztus-szeptemberben virágzik. Vízigénye ellenére a hűvösebb, csapadékosabb nyarakat kevésbé kedveli. Ha azonban az időjárás is kedvező és kertésze is odaadóan gondozza, az első keményebb fagyokig dísze lesz kertünknek. Nevét virágzata jellegzetes, mással össze sem téveszthető alakjáról, a kakastaréj formáról kapta. Két fajtáját ismerjük: a Celosia argentea cristata virága szalagos-fodros, míg a Celosia argentea plumosáé inkább hegyesebb, dárdaszerű. Ez utóbbit nemesítette tovább évtizedes munkával Kováts Zoltán, az Állami Gyümölcs- és Növénytermesztési Intézet egykori munkatársa. Dédelgetett virága, a Celosia plumosa Arrabona az idei év hivatalos, nemzetközileg elismert dísznövénye lett. A narancspiros virágú kerti dísz második nevét Győr város latin megfelelője után kapta.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek