Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Önmagában nem elég a pályázatok böngészése, szükséges még, hogy a faluvezetők felismerjék lakóhelyük kiaknázatlan lehetőségeit, és így kezdjenek vállalkozásba. A Pest megyei Újszilváson például a naperőműben látták a jövőjüket – bejött nekik!
Kép: Újszílvás, 2013. szeptember 21. Naperőmű park. Fotó: ujvári Sándor
Sokan csodájára járnak az Újszilvás határában álló napelemparknak, amely az önkormányzat intézményeinek és a község közvilágításának villamosenergia-szükségletét elégíti ki – Magyarország egyik legnagyobb naperőműve ez. A korábban kiépített geotermikus hőrendszerrel pedig a helyi iskola, óvoda, kultúrház fűtését oldották meg. Most éppen az ezek tetőszerkezeteire szerelendő napelemek beszerzésére adtak be pályázatot. Mondhatni, Újszilvás az ország alternatív energia felhasználásának fellegvárává vált.
Ellátogatva a Pest megye déli csücskében meghúzódó faluba, azonnal szembetűnik az a gondosság és igényesség, ami arrafelé jellemző az emberekre. Takaros házak, gondozott kertek, virágos parkok, ízléses utcabútorok, felújított középületek. Mezőőri szolgálat, polgárőrség, tanyagondnok, sikeres vállalkozások… Valahogy minden „klappol”, minden példaértékű. A havonta megtartott nyílt napokon még az ország másik végéből érkezettek is többen rácsodálkoznak a nagyívű fejlődésre és próbálják megszerezni annak receptjét. Megfelelő szervezés, előkészítés, ésszerű gazdálkodás, precíz költségvetés és uniós támogatás – ezek birtokában bármelyik kistelepülés képes kitörni a szürkeségből. Már ha van egy olyan agilis polgármestere is, mint amilyen Újszilváson tevékenykedik. A helyi származású, műszaki diplomás Petrányi Csaba függetlenként harmadik ciklusát tölti a faluvezetői székben. Folyamatosan figyelik a hazai és külföldi kiírásokat, másként nem tudnának előrehaladni. Szükséges emellé, hogy a faluvezetők felismerjék lakóhelyük kiaknázatlan lehetőségeit, és ezekre az adottságokra építve kezdjenek vállalkozásba.
Az újszilvási napelempark ötlete egy német testvérvárosi kapcsolatnak köszönhető: Bajorországban járva láttak hasonlót. A 620 millió forintba kerülő beruházásból 430 milliót uniós forrásból szereztek meg. Az erőművet a település szélén építették fel kéthektáros területen. Hatvannyolc darab kéttengelyes, forgatórendszeres állványt szereltek fel, amelyekre 1632 napelemet telepítettek. Ezt úgy kell elképzelni, hogy mindegyik arrafelé fordul, amerről a Nap süt, így 30 százalékkal hatékonyabb a fix rögzítésű rendszereknél.
Petrányi Csaba helyszíni szemlénk során elmondta, hogy az elején meg kellett vívniuk a harcot az áramszolgáltatóval, de mára zökkenőmentes a kapcsolatuk: törvény írja elő, hogy bizonyos mennyiségű „zöldenergiát” kötelesek átvenni. Amit az újszilvásiak termelnek meg, azt kifizetik, azután abból rendezik a számlájukat, a maradék összeg pedig a falukasszába kerül. Egyelőre csak a közintézmények áramellátását tudják így finanszírozni. Bár az lenne a logikus célkitűzés, hogy az egész település áramfogyasztása és a lakások fűtése megújuló energiaforrásokkal történjen, ám ez egyelőre nem valósítható meg, még ha a helyiek nyitottak is lennének erre. Talán a polgármester álma hamarabb kivitelezhető: legelésző birkákat szeretne látni a naperőmű zöld pázsitján. Mit mondjunk, elég különleges látvány lenne a bégető nyáj a futurisztikus környezetben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu