Uniós füst

Csökkenteni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását, növelni a megújuló energiaforrások használatát – ez lényegében az Európai Bizottság (EB) klíma- és energiapolitikai javaslata, amelyet 2030-ig kell teljesíteniük a tagállamoknak.

Zöld FöldHardi Judit2014. 01. 31. péntek2014. 01. 31.

Kép: Image: 0001592631, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy, Fotó: Profimedia-Red Dot

Grangemouth golf course and oil refinery installations with golfer
Image: 0001592631, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, Alamy
Fotó: Profimedia-Red Dot

Ambiciózus, de reális célkitűzések születtek a január 22-én lezárult konferencián, amely az elmúlt évekhez képest rugalmasabb szabályzatot állít az európai államok elé. Eszerint 2030-ig az 1990-es szinthez képest 40 százalékkal kellene csökkenteni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. A célt betartandó segíthet, ha növeljük a megújuló energiák használatát: a javaslat szerint az összes energiafogyasztás 27 százalékát megújuló forrásokból kellene kinyernünk.

A célkitűzések betartása – uniós szinten – jogilag kötelező, de azt nem határozta meg az EB, hogy a tagállamok miképpen érjék el ezt a célt, vagyis mindenki szabad kezet kap, hogyan építi be piacgazdaságába a zöldmegújulás stratégiáját. Hogy miért nincs egységes ütemezés, erre még José Manuel Barroso, az EB elnöke is csupán egy diplomáciailag is semmitmondó választ tudott adni: „Az egyik tanulság, amit levontunk, az, hogy a kötelező nemzeti megújuló célok a belső piac széttöredezését kockáztatják, és nem teszik lehetővé a célok költséghatékonyság szempontjából legoptimálisabb módon történő elérését.”

A környezetvédelmi szervezetek szerint a kitűzött célok nem elegendőek: kötelező célszámokra lenne szükség, és minimum 30 százalékra kellene emelni a megújuló energiaforrások használatát. A megújuló energiákkal foglalkozó vállalatok természetesen támogatják e javaslatot.

A következő másfél évtized klímapolitikája márciusban dőlhet el: az Európai Tanács akkor hoz döntést az EB javaslata alapján.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek