Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kertésznaptár. - Jó alapot adhat a június végi kiadós csapadék a másodvetéseknek, ámbár tudnunk kell, hogy öntözés nélkül belevágni több mint kockázatos. Fontos, hogy ne bolygassuk fölöslegesen a felszínt (ne ássunk mélyen), hogy a talaj ne száradjon ki hamar, és hagyjunk némi időt a felásott föld ülepedésére is. Különösen a kelés idején fontos az öntözés, ilyenkor kétnaponta locsoljunk. Fátyolfólia terítésével lassíthatjuk a felszín kiszáradását, de ha megjelennek a csírák, ezt feltétlenül vegyük le.
- Másodvetésre alkalmas például a bokorbab: a magot 5 centi mélyre és 5–8 centi tőtávolságra ültessük. Július végén vetve még termeszthető a cékla is, amelynek magját 3-4 centi mélyre és 30 x 20 centis sor- és tőtávolságra vessük. De próbálkozhatunk a retekkel is: a július végi, augusztus eleji vetésre a nagytestű őszi és téli retekfajták jöhetnek szóba. Spenótból célszerű 2-3 hetes időszakokban többször és kevesebbet vetni egészen augusztus közepéig, 30 centis sortávolságra. Július közepi vetéssel tehetünk egy próbát a mostanság fölkapott édesköménnyel is. Magját szórva vessük 40 centis sortávolságra és 2-3 centi mélyre, majd az állományt 4-5 lombleveles korban egyeljük ki 15 centire.
- A melegben több vizet kívánnak a kert madarai is, kedvezzünk nekik a jól látható helyre kitett madáritatóval. A gazdaboltokban kapható csirkeitató megfelel a célnak, de ha egy lapos edénybe köveket teszünk (hogy a kistermetű szárnyasok is landolni tudjanak), azt is szívesen veszik. Fontos, hogy rendszeres időközökben frissítsük az itató vizét.
- A talajtakarás kedvező hatása leginkább a nyári szárazságban érvényesül, különösen ott, ahol megoldatlan vagy nehézkes az öntözés. Ennek hasznát különösen a konyhakertben, a (fiatal) gyümölcsösben, szőlőben látjuk. A legföljebb 6-8 centi vastagon terített, gyommal, fűkaszálékkal, félig érett komposzttal, szalmával takart talaj kevésbé szárad ki, és visszaveti a gyomok fejlődését is.
- A gyalogművelésű szőlőben csonkázzuk a tőkéket, vágjuk vissza a hajtások csúcsát 20 centire a karó fölött (hogy a visszahajló lomb ne árnyékolja a szőlőtőkét). A fiatal, új telepítésű szőlőket azonban ne csonkázzuk, hanem (támasz mellett) hagyjuk a hajtást minél hosszabbra nőni, hogy vele együtt a gyökér is megerősödhessen.
- Időszerű az örökzöld és lombhullató sövények nyírása. Fontos, hogy az örökzöldek visszavágását a nyár közepéig fejezzük be, hogy hajtásaikvesszőik beérését a továbbiakban ne zavarjuk meg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu