Morzsolja szét és hagyja ott a dögöt!

Maszlagon is megél. - Itt az ideje lépni, mégpedig gyorsan és hatékonyan. Olvasóink kérték, hogy beszéljünk a krumplibogárról, mert bár vagy hatvan éve együtt élünk vele, sokan mégsem képesek megfelelően megvédeni tőle a burgonyaveteményüket.

Zöld FöldO. Horváth György2014. 08. 06. szerda2014. 08. 06.

Kép: Szabad Föld kert O horváth györgy gödöllő mintagazdaság építés krumpli burgonya bogár kártevő 2014 05 09 fotó: Kállai Márton

Morzsolja szét és hagyja ott a dögöt!
Szabad Föld kert O horváth györgy gödöllő mintagazdaság építés krumpli burgonya bogár kártevő 2014 05 09 fotó: Kállai Márton

Természetesen a krumplibogár a burgonya hazájában őshonos, s amikor a zöldségnövény átkerült Európába, jött vele a tíz csíkkal tarkított hátú kártevője is. Megtelepedett, köszöni szépen, jól érzi magát az öreg kontinensen. Már csak azért is, mert kevesen tudják, hogy nem csak a krumplin él meg: a rovar szívesen eszi a paradicsom és a tojásgyümölcs leveleit is, illetve az itthon őshonos maszlagon, beléndeken vagy nadragulyán is megél.

Már kora tavasszal, melegebb áprilisok végén kibújik a földből, ahol a felnőtt egyedek telelnek át, aztán táplálkozik, majd párt keres, s lerakja a petéit. Bár a bogár kártétele is jelentős lehet nagy fertőzés esetén, de az igazi bajt a kikelt lárvák okozzák: néhány nap alatt tarra rághatják a burgonya hajtásait, aztán néhány hét alatt átalakulnak felnőtt bogárrá, hogy ismét párosodjanak, lerakják petéiket, melyekből lárvák, majd kifejlett egyedek lesznek. Ehhez nagyjából 45-50 nap kell. Számuk így megtöbbszöröződhet.

Az olyan területen, ahol nem védekeznek ellene, az egész burgonyatermést tönkretehetik. Ahhoz ugyanis, hogy szép és nagy termésünk legyen, az év folyamán a növény leveleinek, hajtásainak épségét kell megőriznünk a leghosszabb ideig. A burgonyagumó a föld alatt ugyanis a levelekben termelt tápanyagokat raktározza el, s ha nincs levél, a gumó sem lesz nagy.

Mit tegyünk ellene? Az első, tavaszi rajzáskor még kicsi a krumpli hajtása, levele, s a bogarak száma sem nagy. Így érdemes az első időszakban bokrainkról kézzel leszedni, majd szétnyomni, eltaposni. Már ekkor találhatunk a levelek fonákján feltűnően narancssárga petecsomókat, melyeket kézzel szintén szét kell morzsolni.

Persze minden bogarat és petét nem tudunk elpusztítani, de az első támadás nagyját így visszaverhetjük. Aztán 7-10 napig már csak figyelni kell, amikorra a petékből kikelnek a kis lárvák. Ha nincs sok, még ezeket is érdemes kézzel irtani. Ha sok van, használjunk rovarirtó szert. Ebből többfélét – a biotermesztésben használhatót is – lehet kapni, beszéljünk a boltossal, mit ajánl.

A nyár közepén aztán – a Szabad Föld kertjében nagyjából egy hete történt – ismét megjelennek a bogarak, s számuk már jóval nagyobb, mint tavasszal volt. Ekkor érdemes két-három permetezést végezni – kézzel már nem férünk hozzájuk, hiszen eddigre a burgonyabokrok akkorák, hogy egyrészt nehézkes bemenni közéjük, másrészt a sűrű levelek, hajtások szövedékében a bogarakat nem lehet elkapni. A krumplibogár ugyanis jól lát: ha veszélyt érez, egyszerűen a mélybe veti magát. Tehát: permetezni kell! Előbb a bogarakat ritkíthatjuk meg, aztán várjunk addig, míg az első lárvákat nem észleljük, s akkor mérgezzük le őket. Amennyiben elhúzódó volt a második rajzás, úgy a lárvák kelése is kéthárom hétig tarthat – tehát érdemes naponta megnézni a bokrokat, s ha kell, ismét vessük be a permetezőgépet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek