Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A titónia a nevét nem Titóról, a jugoszláv partizánból lett államfőről, hanem a legendás trójai hősről, Tithoniusról kapta. Ősei, a napvirágok Mexikóban őshonosak, ott 5 méterre is megnőnek, a nálunk ismertek csak egy-két méteresek.
De ezek is igen mutatósak: a sötétzöld lomb között az enyhén illatozó narancssárga virágok üdítő színhatást keltenek. (Narancsszínű, illetve sárga virágai a rézvirághoz, de némileg a dáliához is hasonlítanak.)
Mivel a virágszár üreges, a pompás titónia (Tithonia rotundifolia) vágott virágnak nem alkalmas. Termete és virágainak szépsége alkalmassá teszi önálló, egyedi kerti dísznek is, de ültethetjük csoportosan kerítések, falak elé takarónövénynek vagy éppen térelválasztónak, cserjepótlónak is.
Kifejezetten napfényigényes, de bármilyen átlagos, jó vízáteresztő talajban szépen díszlik. Mivel érzékeny a szélre, célszerű kerítések, falak, épületek védelmébe ültetni. Jól tűri az aszályt és a nyári hőséget, de a kelés utáni gyors növekedéséhez – főleg szárazságban – igényli az öntözést.
Különösebb kártevője nincs, legfőbb ellenségei a meztelen csigák. Magvetéssel szaporíthatjuk. Vagy márciusban vetjük szaporítóládába és május közepén ültetjük ki végleges helyére, vagy április végén vetjük állandó helyére. Magyar nemesítésű fajtája a Pásztortűz, mely középmagas (70-80 centis) növekedésű, zömökebb, zártabb termetű és a szélnek is jobban ellenáll. Javasolt tenyészterülete 50 x 50 centiméter.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu