Rásült, sőt, szabályosan megfőtt gyümölcs - mi baj a bogyósokkal?

A Szabad Föld 2014. évi 31. számában, "Üzenjük" rovatunkban válaszolt olvasónk kérdésére Veszelszky Éva.

Zöld FöldVeszelszky Éva2014. 08. 07. csütörtök2014. 08. 07.

Kép: málna szedés szüret kert termés betakarítás vödör derékra erősítve 2014 06 15 Fotó: Kállai Márton

Rásült, sőt, szabályosan megfőtt gyümölcs - mi baj a bogyósokkal?
málna szedés szüret kert termés betakarítás vödör derékra erősítve 2014 06 15 Fotó: Kállai Márton

Josta jeligére. A küldött Josta terméseken gombafertőzés tünetei nem láthatók, így az érés előtti tömeges gyümölcshullás nagy valószínűséggel élettani betegség következménye.

Országosan egyre több helyről jelzik, hogy a bogyósokon – különösen a hűvös, párás klímát igénylő fekete ribizlin és köszmétén, továbbá köztes alakjain, a Rikőn és Jostán –, valamint a málna- és szedertöveken az utóbbi évek erős felmelegedése miatt a termések vagy nem kötődtek a fajtára jellemzően, vagy az érő termések száraz területen a bokrokra rásültek, illetve nedvesebb területeken szabályosan megfőttek. Szakemberek tájékoztatása szerint a betegségek többsége élettani kór, illetve a legyengült tövek másodlagos fertőződése. Mindezek ismeretében védekezhetünk a kár ellen.

A sekélyen gyökerező bogyósok már a felforrósodó talajban sérülnek, aminek következtében a víz és a tápanyagok felvétele is vontatott lehet. Gyakori öntözéssel és a talaj szalmával vagy faforgáccsal vastag rétegben takarásával mérsékelhető a veszély, mivel így a talaj a kiszáradástól és az erős felmelegedéstől, másrészt a gyomosodástól és a tömörödéstől is védhető. Mindemellett a lombfelület laza árnyékolása is kívánatos – például árnyékoló háló kifeszítésével –, de a mélyárnyékot nem ajánljuk, mert ott kötődési gondok lehetnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek