Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Előbb a nyitó-, majd a jelölőbarázdát kell meghúzni, aztán jöhet a neheze, a csucskára szántás. Aki ezekben nem vét, nála egyenletes a barázdák mélysége, a sorok nem kanyarognak, a szármaradványokat, gyomokat egészében beforgatta, így esélyes a győzelemre – foglalta össze a tudnivalókat vendéglátónk, az V. Sárbogárdi Szántóverseny egyik főszervezője, Lajtos János, aki maga is gazdálkodik.
Kép: Szántóverseny Sárbogárd mezőgazdaság mezögazdaság földmüvelés földművelés foldmuveles traktor szantas szántás munka a szántóföldeken 2014.08.30. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
A város sárszentmiklósi végében állunk, a Dunaújvárosba vezető út menti Szőlő-dűlő 37 hektáros táblája közepén. A helyi gazdálkodók ünnepe, s a Nap is tudja ezt: ebben az évben talán utoljára produkálja ennyire magát, van vagy harminc fok. Az ember izzad hajadonfőtt is, a traktorok fülkéjében pedig jócskán. Mert akad itt még jó tucatnyi öreg MTZ, illetve az utód Belorusz, ezekben pedig nincs légkondicionáló. Nem úgy a mostani nyugati modellekben.
Az idén 43 különféle motorral és megannyi lóerővel felszerelt erőgép vágott bele a földbe – mindenki a saját gépével, ekéjével jött versenyezni. Kivéve egy kisküküllőkeményfalvai résztvevőt, aki kölcsöntraktorral mutatta meg, mit tud. Így lett nemzetközi a térségi verseny: a legtöbb traktoros a környékről érkezett, de akadt mohácsi is.
Az idén is nehezítettek a szabályokon: csucskára kellett szántani a 16–24 méter széles és 80 méteres kijelölt területeket. Itt nyár elején még búza volt, most sárga szalma és torzsmaradványok meg egy kis zöld gyom. Igazi jelzőnövények: aki csak egy kicsit is rosszul állította be az ekéjét, az már nem tudta teljesen átforgatni a talajt, a sárga szalma és a zöld növény is kirítt a szinte feketéllő barázdákból.
– No, most már tényleg, mi is az a csucska? – türelmetlenkedem.
– Maga az élet, a gyakorlat, ugyanis ritkán találni olyan táblát, ami derékszögű lenne – okított vendéglátóm. – Mindig akad terület, amelyet csúcsosan kell művelni.
A csucskaföld ezt a csücskösen végződő területrészt jelenti. A szántást meg ennek megfelelően kell végezni, ami nem egyszerű, könnyen rámehet az ember az egyszer már megszántott részre, s ezzel lényegében a már leforgatott szármaradványt, gazt ismét a felszínre hozza.
Nem tettek így a nyertesek – ugyanis több kategóriát is kialakítottak: egyszerű ágyasekék, váltva forgató ekék – amelyeknél egy nagy tengelyen alul és felül is van egy-egy más irányba forgató ekesor, így az egyik sort az egyikkel, a másik sort átforgatás után a másikkal szántják ugyanazon barázda mellett visszafelé. Ezzel gázolajat spórolnak, mert a hagyományos ekesorral több részletben körbe- körbe kell szántani egy területet, s így sok a holttér, ahol megy a traktor, de nem szánt. E két kategóriát aztán megint kettéosztották, három ekefej feletti és alatti csoportba.
S a hagyományőrzés szép példájaként külön versenyeztek a lovas ekézők: tíz versenyzőt és tanult lovaikat is láthattuk, ami ritka szerencse.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu