Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ki gondolná, hogy a fák doktora, a harkály képes kártékonyan is kopogtatni, mély lukakat fúrni – a házak falában. Nem hittem a szememnek, mikor az egyik tévécsatornán a társasház falán mély lukakat láthattam, majd a madarat, ahogy szorgosan „dolgozik”.
Teljesen feleslegesen, hiszen táplálékot (fáknak ártó férgeket) a vakolat alatt nem talál, viszont tönkreteszi a fal szigetélését, így a lukakon át kiszökik a meleg, beszivárog a víz, s az épület szigetelő köntöse megbomlik. Próbáltak már védekezni ellene kitömött ragadozó madarakkal, repdeső nejlonszalagokkal, ám a harkályt semmi nem riasztotta el.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szerint nem tehetnek ellene szinte semmit, mert a harkály védett madár. Sőt attól függően, hogy tarka, fekete vagy fehér hátú-e (mely utóbbi fokozottan védett), eszmei értéke 50 ezer forinttól felkúszhat akár 250 ezerig is. Ha kilövik, ennyi bírságot is kiszabhatnak érte. S ami már szinte vicces, még egy műbagoly vagy -karvaly kirakásához is hatósági engedély kell.
A lakók a harkályok miatt kártérítést is csak akkor igényelhetnek, ha bizonyítják: kérték a természetvédelmi hatóság segítségét, ám az nem engedélyezett semmilyen riasztást.
Az építészek szerint a harkály ellen egyetlen módon lehetne védekezni: olyan szigetelésű falfelülettel, amelybe a madár híresen éles karmaival sem tud megkapaszkodni. Ehhez ki kellene dolgozni (és persze alkalmazni) a harkályellenes építkezési módot, ami felettébb drága mulatság lenne napjainkban.
S a történetnek itt a vége, huss el véle, te drágán védett, károkozó fakopáncs...!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu