Kutyaélet a földben

Nem is gondolnánk, hogy alföldi füves pusztáink milyen különleges emlősnek adnak menedéket. Utolsó mentsvárai annak a (nyolc évvel ezelőtt becsült) mintegy ezer földikutyának, melyek még megmaradtak hazánkban. Minden okunk megvan tehát, hogy szigorúan védjük, eszmei értékük egymillió forint.

Zöld FöldValló László2014. 10. 24. péntek2014. 10. 24.

Kép: Image: 0088376055, License: Rights managed, Lesser Mole Rat (Nannospalax leucodon), adult, Bulgaria, Europe, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, imageBROKER, Fotó: Profimedia-Red Dot

Kutyaélet a földben
Image: 0088376055, License: Rights managed, Lesser Mole Rat (Nannospalax leucodon), adult, Bulgaria, Europe, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia-Red Dot, imageBROKER
Fotó: Profimedia-Red Dot

A nyugati földikutya (Spalax leucodon) eredetileg Közép- és Délkelet-Európa sztyeppéin élt, majd a helyükön kialakult mezőkön, külterjes mezőgazdasági területeken próbálta-próbálja túlélni a modern agrárgazdálkodást. Különösen a mind nagyobb területek szántóvá alakítása, illetve a mélyszántás elterjedése szűkítette le drámaian az életterét. Merthogy életeleme a föld, mint a vakondé (noha nem tart vele rokonságot). Minden ízében talajlakó: se szeme, se fülkagylója, de a hallása kiváló és a Föld mágneses terének érzékelése révén tájékozódik. Szembetűnők a hatalmas metszőfogai.

Alig negyedkilós, mintegy húszcentis, vaskos hengeres törzse úgyszólván minden nyakrész nélkül megy át a fejbe. (Az egész állat olyan, mint egy jókora finom, szürke bundás hurka, amely azonban a föld alatti folyosóin egyforma ügyességgel mozog előre-hátra.) Mellső lábain egy kisebb és egy nagyobb ásógumó látható, „kezének” ujjai egészen különlegesek: mozgékonyak, fogásra kiválóan alkalmasak, sok tekintetben az emberi kézhez hasonlóak.

A földikutya társas élete a párválasztás idejére korlátozódik, ezt követően magányosan vájja járatait (amelyek összes hossza a 100 métert is elérheti.) Munkásságát a túrásai jelzik, melyek ritkábbak és némileg nagyobbak a vakondénál. Élelemszerző járatai csak 10 centi méter mélyen futnak (amit használat után az állat rendszerint betöm). A rendes közlekedőutak 15 centitől 2 méter mélységig terjednek, ezek falát az orrával döngöli meg, hogy be ne omoljon, csakúgy, mint a 30 centi méter mélyen fekvő fészket, amit fűvel is kibélel. Itt hozza világra 1-3 utódját. Szintén döngölt éléskamrája ennél mélyebben van, ott halmozza fel tartalék élelmét, amely leginkább gyökerekből, gumókból és hagymákból áll.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!