Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
November elején Ecuador fővárosában, Quitóban a Bonni Egyezmény 120 országát képviselő 700 szakember összesen 31 állatfaj felkerülését szavazta meg a védett vándorló állatok listájára.
Ezentúl védett a jegesmedve, melynek teljes népessége mindössze 20-25 ezer példány lehet és folyamatosan fogy, mivel a sarkvidék felmelegedése miatti jégolvadás egyre csökkenti az életterét.
Szintén védett vándor immár a vöröshomlokú gazella: e faj képviselői sincsenek többen a jegesmedvéknél, s mivel élőhelyüket túllegeltetik vagy a termelésbe vonják, a számuk megállíthatatlanul csökken. Lemaradt viszont a listáról az afrikai oroszlán, mivel azoknak az országoknak, amelyekben élnek, nem áll rendelkezésére elég adat róluk.
A tudósok tengeri állatokat is felírtak a védett „migránsok” közé: összesen 21 fajt, közöttük cápákat, rájákat, bálnákat.
A legégetőbb kérdés azonban a vándormadarak védelme. A rájuk leselkedő veszélyek – az óceánokba kerülő temérdek műanyag hulladék, az egyre melegebb éghajlat, a terjedő vadorzás – közvetve a teljes emberiségre kihatnak.
Az 1983 óta hatályos Bonni Egyezmény célja, hogy a vándorló állatfajok védelmére megteremtse a nemzetközi jogi kereteket a teljes vonulási útvonalon. Az egyezményt aláíró országok garantálják e fajok élőhelyeinek megőrzését, illetve helyreállítását, a vándorlásukat gátló akadályok, tevékenységek lehetőség szerinti megszüntetését vagy legalábbis csökkentését.
A quitói tanácskozás előtt mintegy száz faj szerepelt a listán. Az egyeztetések hat napig tartottak, tehát 24 óránként nagyjából 5-öt vettek fel a listára. Nyolcórás munkanappal számolva bő másfél óránként vált védetté egy-egy állatfaj.
Megy ez tehát, csak egy kis időt rá kell szánni…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu