Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Olvasóink ugyan nem kezdők a gyümölcsfák és -bokrok ültetésében, mégsem árt felidézni a legfontosabb tudnivalókat, hiszen jól tudjuk: a fák, bokrok ültetésével évtizedekre határozunk. Ezért sem mindegy, hogy a kertben megadjuk- e számukra a szükséges életteret (tenyészterületet) vagy a (fagytól) védett fekvést, melyet egyes fajok igényelnek.
Kép: őszi kerti munka ültetés málna tő gyökér szaporítás föld ásás 2014 11 02 Fotó: Kállai Márton
Manapság divatja van a délszaki különlegességek, így a füge, a datolyaszilva ültetésének. Ha kertünk hideg, szeles, fagyzugos, inkább mondjunk le róluk, s olyan fajt válasszunk, amiben majd örömünk telik. Hasonló a helyzet az áfonyával, melynek ültetéséről több olvasónk is kérdezett. Az áfonya kifejezetten a savanyú talajok növénye, így például az alföldi meszes homokon próbálkozni sem érdemes vele. A faiskolák által javasolt talajcsere csak elméletben járható út, a gyakorlatban és főleg hosszabb távon hiábavaló.
A mit ültessünk és mit ne kérdések megválaszolásában segítségünkre lehet, hogy milyen fajok, fajták élnek a szomszédos kertekben.
Tudományosabb megközelítést jelent, ha talajvizsgálatot végeztetünk, ami nagyobb terület, több fa telepítésekor különösen is célszerű. De talajunk típusával (homokos, vályog, agyagos, továbbá laza, középkötött, kötött, illetve meszes vagy éppen savanyú) egyébként is jó tisztában lennünk – legalább alapfokon. Ha már kiválasztottuk a telepítendő fajt és fajtát, ne hagyjuk figyelmen kívül annak alanyát. Itt jegyezzük meg, hogy a gyönge növekedésű (törpe) alanyokon folytatott termesztés a profik ügye, átlagos házi kerti körülmények közé a középerős vagy erős növekedésű alanyon álló fákat válasszuk. Ne feledjük, hogy számos gyümölcsfajunk – mint a körte, ringló, mandula, mogyoró, kivi – idegen beporzásra (porzópartnerre) szorul, ezért a párjával ültessük.
Ha gyümölcsfaoltványt választunk, a gyökérzet erőssége, terjedelme egy fokkal fontosabb szempont legyen, mint a föld feletti rész külleme. Ültetéskor a gyökérzetet ne csipegessük az ollóval, csak a sérült, durván csonkolt részeket metsszük le róla.
Sajnos az idén sok kellően be nem érett fácska is piacra került a faiskolákban, ezért ha csak lehet, olyat válasszunk, amiben kevesebb a zöld és több a fajára jellemző szürke, barna, barnásvörös kéregszín.
Dióból oltványt vegyünk, mert a szomszédtól ajándékba kapott magonc diónak nagy bosszúság lehet az ára: hitványabb gyümölcsöt terem. Ugyanis a jó tulajdonságok csak az oltványdióban maradnak változatlanok, a magoncban nem.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu