Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
TANULÓPÉNZT IS FIZETTÜNK az idén a Szabad Föld Kertjének óljaiban, karámjaiban. Vegyes eredménnyel zárjuk az évet, de sebaj, jövőre újra kezdjük! A karácsonyi asztalra kerülnek kacsáink és tyúkjaink is.
Kép: Szabad Föld kert O horváth györgy gödöllő mintagazdaság építés tyúk csirke udvar baromfi 2014 05 09 fotó: Kállai Márton
Az év elején előbb gondoskodtunk jószágaink takarmányáról, mint mielőtt egyáltalán megvásároltuk volna őket. Tavaly a telet tyúkok nélkül töltöttük, mivel még novemberben a foxink kinyuvasztotta a szárnyasainkat. Ezt megelőzendő, a mostani igen korán jött tavaszt nem almozással, hanem a kerítések megmagasításával és erősítésével kezdtük. Emellett vetettünk is: takarmányrépát, sok salátát, kukoricát.
Aztán áprilisban egy tojótelepről megvettük a tyúkjainkat: 500 forintért darabját. Mélyalmon éltek előzőleg egy jó nagy istállóban, nálunk viszont teljes szabadságot kaptak.
Tavasszal inkább legelő állatnak, semmint magevőnek tituláltam őket, ugyanis a tyúkudvarban majdnem térdig érő tyúkhúr, pásztortáska és füvek fogadták őket, amit bő két hét alatt letaroltak. Nem okozott sokkot az életmódváltás, az új környezet: 14 tyúkból 9-10 folyamatosan tojt. Aztán a két legkisebbet levágtuk, mert nem nagyon tojtak, no meg kedvünk támadt az igazi húslevesre. Egészen őszig 12 tojónk volt, naponta 7-9 tojást gyűjthettünk, ami második ciklusát élő állatoktól szép eredmény. Szeptemberben ötüket levágtuk. A maradék hét naponta 4-5 tojást produkált az utóbbi időkig.
Akkor számoljunk! Tehát 500-500 forintba kerültek állataink. A boltban a vágott tyúk kilója 600-750 forint. Egy-egy tyúkunk 1,5-2 kilós. Naponta egy tyúk megevett 13-15 deka tápot, melynek kilója 130 forint. Tíz tyúkkal számolva – ami az átlagos létszám volt áprilistól decemberig – ez napi 1,5 kiló tápfogyasztást jelent, ami 190-200 forintos kiadás. Naponta 7-8 nagy méretű tojással számolhatunk, melynek darabja a boltban minimum 35-40 forint. Az említett kiadás mellett a naponta megtermelt tojás elméleti ára 250-320 forint között mozoghat. (Munkánk árát nem számolom, egyébként naponta fél óránál többet nem kellett foglalkozni a baromfival.) Olcsón vett tyúkjaink tojásai nemcsak nagyok és egészségesek, hanem rentábilisak is. Húsuk már csak ráadás.
Hasonlóakról számolhatunk be nyulainknál is: még májusban vettük őket ezer forintért, ekkor 1-1,2 kilósak voltak. Augusztusig főként kerti és konyhai hulladékkal, saját szénával és némi táppal etettük őket. Egészen 4-5 kilós korukig hizlaltuk mindet, majd következett kettő levágása.
Az eredmény: 5,3 kiló hús, 0,7 kilónyi belsőség. Egy kiló nyúlhús a boltban 1000–1300 forint. A feletetett táp nagyjából 3 ezer forintba került – a többi, saját termesztésű növényt nem számoltam, hiszen az „csak úgy” terem a kertben. Nos, nyulat tartani úgy, hogy „süldőnyulat” veszünk, nem éri meg, bár még így is nullszaldós a dolog.
Sajnos anyagi okok miatt az idén nem tudtuk befejezni az ólakat, nyúlketreceket sem sikerült beszerezni – sőt most nyulaink sincsenek, és úgy vélem, télre nem is érdemes beszerezni. Tavasszal viszont az első dolgom lesz céljaim megvalósítása.
Baromfiudvarunk egyértelmű nyertesei a pézsmarécék. Még a nyár utolsó napjaiban vette őket a sógorom: 17 egyhetes körüli jószág az anyjukkal és két másik, felnőtt tojóval került hozzánk. Nos, az utóbbi két állatunk nem sokáig volt velünk: vérengző foxink megint beindult, s megtépett jószágaimon segítettem, amikor gyorsan elvágtam a nyakukat.
A maradékból három pusztult még el: már novembert írtunk, s a kiskacsák gyorsan nőttek, túl gyorsan… A hasvízkór szindróma végzett velük: a fokozott takarmányfelvétel és növekedés miatt az állatok szíve, keringése nem bírta a tempót, a hasés mellüregükben egyre több testnedv halmozódott fel, a szív féloldalasan megnagyobbodott, a máj burka megkeményedett, a légzés nehézkessé vált, a bőrük alatt pangott a vér, azaz pirosas, bordós, lilás lett. Persze minderre csak az állat halála és gyors boncolása után jöttem rá, addig semmi jel nem mutatott a bajra.
A csirkéknél ismert szindróma a pézsmarécékre is jellemző – ezt már a szakirodalomból tudtam meg. Szóval ennyi a veszteség és kicsivel több a tapasztalat. A kacsák egyébként fele részben tápot, fele részben kukoricát, tört magvakat, s étvágy szerint zöldtakarmányt – füvet, gazokat, vágott répát stb. – kapnak. Október óta hetente elfogy 20 kiló táp és kukorica, 2000 forintnyi értékben. Ez összesen 12 hét, azaz 24 ezer forint. Előtte összesen fogyott el – a kacsák még kicsik voltak – 15 kiló indítótáp 3000 forintért. A kacsák ára titok – a sógorom állta annak fejében, hogy néhány hízott, pucolt jószággal megajándékozom majd karácsony előtt.
Nos, a költségek nagyjából 30 ezer forintot tesznek ki. Most a legkisebb tojó 2 kilósnak látszik, a gácsérok kétszer nagyobbak, a vágásukra lapzártánk után kerül sor.
Akkor hát számolok: van öt gácsér, 11 tojó, ezek összesen 40 kilót tesznek ki. A boltban egy kiló kacsa ára 1000, egy kiló máj 1300 forint. Kacsáinknak 30 dekás mája lehet, azaz 16 állatnak összesen 5 kiló mája lesz. Nos, a hús összesen 40 ezer, a máj pedig 6 ezer forintot ér. Összesen nagyjából előállítottunk 46 ezer forint értékű kacsaterméket, míg a kiadásunk – munkadíj nélkül – 30 ezer forint körül alakul.
És akkor a végére hagytam az év legnagyobb kudarcát, melyre ma sem szeretek visszaemlékezni: a kecskéket. Augusztus elejétől bő egy hónapon át semmi gondunk nem akadt egymással. Választott jerkéink nem szöktek meg, kezesek lettek, ettek-ittak, mekegtek, mint minden normális kecske. Aztán beütött a bomba: véletlenül megetettem őket zselnicemeggyel, melyből cián szabadult fel és ezért elpusztultak. Kecskéinkért 12 ezer forintot adtunk annak idején, a takarmányozásuk nem került semmibe, ezért hát más kárunk – a lelkifurdaláson és az önmarcangoláson túl – nem keletkezett.
Összességében pozitív szaldóval zártuk az évet. Kezdeti állattartási próbálkozásainkban akad kudarc és veszteség is, de végeredményben céljaink többségét sikerült elérnünk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu