Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nincs még egy olyan zöldségfélénk, amelyik két hét múltán már betakarítható. Ez a nagyon iparkodó növény a kerti zsázsa (Lepidium sativum). Íze kissé csípős, kellemes, zsenge alkatához képest sok vitamint, fehérjét, ásványi sót tartalmaz.
A téli időszakban bármikor vethetjük apró, barna magját, s tíz nap, két hét után már arathatjuk is. Tűri a félárnyékot, de a napos ablakban is termeszthetjük a téli, fényszegény időszakban. Szaporítóládába vagy nagyobb, lyuggatott aljú műanyag tálcába érdemes vetni, hogy tekintélyesebb mennyiséget szüretelhessünk. A magot sűrűn vessük négyujjnyi vastag, homokkal kevert, jó minőségű és tiszta kerti földbe.
A magvakat a simára egyengetett és megnedvesített talajra szórjuk, majd takarjuk egy centi vastag talajréteggel. Ezt követően az egész magvetést fedjük kartonpapírral és tartsuk folyamatosan nedvesen. Mikor a maghéj már leesett a csírázó növénykék csúcsáról, vegyük le a papírfedést, és tartsuk a zsendülő vetést világos helyen. Talaja legyen mindig nedves, de ne felülről öntözve, mert az árt a kis növényeknek. Legjobb, ha a szaporítóláda vagy a műanyag tálca alját 5-10 percig vízbe állítjuk, hogy a talaj fölszívhassa a nedvességet. A két-három levélkés növényeket takarítjuk be: ollóval vágjuk le, hogy ne szennyeződjenek, s mielőbb használjuk fel. Mivel nem hoz sarjakat, ezért újra kell vetni. A zsenge zsázsát salátakeverékekben, köretnek használhatjuk, vajas kenyérre szórva különösen ízletes.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu