Gyógyító földialma

Amilyen egyszerű, mondhatni közönséges zöldség a csicsóka, annál értékesebb, gyógyítóbb táplálék, különösen korunk elhízott, cukros, valamint szív- és érrendszeri betegséggel bajlódó embere számára.

Zöld FöldValló László2015. 01. 06. kedd2015. 01. 06.
Gyógyító földialma

Egykori mindennapiságát jól kifejezik társnevei: tótrépa, földialma, a szegények krumplija. Különösen értékessé a benne lévő inulin teszi, amely – ellentétben például a krumpli keményítőjével – inzulin nélkül bomlik le az emberi szervezetben, így kiválóan beilleszthető a cukorbetegek étrendjébe is. A burgonyánál hatszor több rosttartalma révén kiváló karbantartója az emésztőrendszernek: telítettségérzetet idéz elő a gyomorban, ugyanakkor nem raktározódik, távozásával egyúttal kisöpri a szervezetből a káros anyagokat. S az sem utolsó erénye, hogy csökkenti az édesség utáni vágyat, illetve a fáradtságot.

Napjainkban kezd fölkapottá válni, amiben szerepet játszik könnyű termeszthetősége is. Noha az üde, nyirkos talaj az ideális számára, mégis szinte mindenütt megterem, és ahol egyszer megvetette a lábát, onnan kiirtani is nehéz. Permetezni nem kell (így akár bionövényként is tekinthetünk rá), megvan trágya nélkül is, de a gondozást, törődést nagyobb terméssel hálálja meg. Jól tűri a szárazságot, így a kevés csapadékú homokon is megbízhatóan terem.

A csicsóka Amerikából került hozzánk. Fészkesvirágzatú, mint a napraforgó, szára 2-3 méteresre nő, azon fejleszti augusztustól a szép sárga virágait. Nálunk nem hoz magot, de gumóival jól szaporítható. A gumó héja vékonyabb, mint a krumplié, így télen – a gyökérzöldségekhez hasonlóan – homokban rétegezve tárolható.

Gumói szeptember végétől a fagyokig érnek, a földben is áttelelnek, így télen is szedhetjük (de érdemes azonnal felhasználni). Tisztítás után tegyük vízbe a csicsókagumót is, mint a krumplit, hogy ne sötétedjen meg.

A konyhában készülhet belőle krémleves, de jó alapanyaga a finomfőzeléknek is. Az uborkagyaluval vékonyra szeletelt és forró olajban kisütött csicsókacsipsznek a gyerekek sem tudnak ellenállni.

Nyersen saláták alkotóelemeként is megállja a helyét. Íze édeskés, a dióra emlékeztet. Párolva, apróra vágott petrezselyemmel ízesítve szintén finom, a krumplit akár még a pogácsában is helyettesítheti, ezen túlmenően kiváló fasírt is készíthető belőle (tojás, vörös- és fokhagyma, zsemlemorzsa, pirospaprika, esetleg egy csipetnyi őrölt kömény felhasználásával).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek