Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha ilyenek maradnak a teleink, mint a tavalyelőtti és a mostani, nem kizárt, hogy állandó telelő madarunkká válik a gatyás ölyv. Ezt látszik igazolni, hogy a két évvel ezelőtti téli madárszámlálás adatai szerint több mint háromszáz példányuk töltötte a telet nálunk – legtöbbjük az Alföldön. Mert egyébként Európa és Ázsia északi területeinek erdős tundráin él, és főleg kis rágcsálókkal táplálkozik. (Amiben hazánkban is egyre nagyobb a bőség.)
A gatyás ölyv (Buteo lagopus) az ölyvek népes, több mint ötven fajt számláló családjába tartozik – ahová a mi közismert egerészölyvünk is, melyhez termetben és életmódban egyaránt nagyon hasonlít, és gyakran azzal együtt alkot kis csapatokat.
A legjellemzőbb különbség, hogy a kifejlett gatyás ölyv szerfölött változatos színű tollazatában több a szürke és a fehér, míg az egerészölyvében jellemzően a barna dominál. S amiért a nevét kapta: csűdjére rálóg a toll, míg például az egerészölyvére nem.
Jó száz éve még hazánk leggyakoribb téli ragadozómadara volt, de mivel könnyen lőhető trófeául szolgált a régebbi puskásoknak, irtották is rendesen. Állománya élőhelyének drasztikus beszűkülése miatt is erősen lecsökkent, így ma már a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján szereplő, sebezhető fajként tekintünk rá. Hazánkban is védett, eszmei értéke 50 ezer forint.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu