Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha egy virág hosszan virágzik, jól tűri a szárazságot és ellenáll a betegségeknek, hazai viszonyaink között nyerőnek számít. Hát még ha mutatós, változatos virágszínekben is tündököl, mint a bársonyvirág, vagy kedveskedő, csúfondáros nevén a büdöske (amely a levelén és virágán képződött mirigyszőrök kellemetlen illatú váladékáról kapta a népi nevét). Ezért lehetséges, hogy – a számos virágújdonság ellenére – nem megy ki a divatból: évről évre ott van a kertekben, közparkokban.
A Közép-Amerikából származó, ott gyomként tenyésző, egynyári bársonyvirág több mint kétszáz éve jelent meg Európában, s azóta rengeteg fajtáját nemesítették. A választékban egyszerű és telt, kis- és nagyvirágú változatokat egyaránt találunk, a virág a sárga és a narancssárga számtalan árnyalatában pompázik.
Fő típusai közül a nagyvirágú (Tagetes erecta) formák magasabbra nőnek (30–90 centire), kevesebb, de nagyobb és tömörebb virágokat hoznak. Vágott virágnak is jók, de a szélre érzékenyek. A képünkön látható kisvirágú bársonyvirág (Tagetes patula) 15–30 centire növő, erősen bokrosodó, sok virágot hozó forma, nagy tömegben különösen mutatós. Hibridjei az előbbi két változat között állnak: magasabbak a kisvirágúnál, de több virágot hoznak, mint a nagyvirágú, és folyamatosan virágoznak.
A törpe növésű apró bársonyvirág (Tagetes tenuifolia) egyszerű virágai szinte az egész növényt beborítják. Kedvelt szegélynövény, júliustól egészen a fagyokig virágzik.
A büdöske gyökerén élő mikrobák olyan vegyületeket termelnek, amelyek elpusztítják a gyökérgubacs fonálférget, riasztják a rovarokat, a gombákat, így őrző-védő növényként a konyhakertben is ott a helye. (Leginkább uborkával és paradicsommal összeültetve ajánlott.) Magját most vethetjük szabadföldbe. Ha túl sűrűn kel, ritkítsuk az állományt, a kiszedett növényeket palántaként ültessük tovább.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu