Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
KERTÉSZNAPTÁR (április 17–23.) - Öröm látni a fakadó rügyeket, a kitörő, napról napra növekedő hajtásokat, a várva várt nagy lombosodást. Ámde a kertész jól tudja: nem minden előtörő hajtás kívánatos, némelyek kifejezetten károsak, melyektől meg kell szabadulni. Amihez a mostani, zsenge fejlődési szakasz ideális alkalom.
- Főként a fiatal gyümölcs- és díszfákon fordul elő, hogy a gyökérnyak környezetéből (ahol az alany és a nemes találkozik) hajtások törnek elő az alanyból. Ezek úgynevezett vadhajtások, melyek több szempontból sem kívánatosak. Részint, mert ha megerősödnek, elvonják a tápanyagot a nemestől, másrészt akadályozzák a talajművelést, illetve kiváló telephelyei lehetnek a vértetűnek és más kártevőnek. Eltávolításuk legjobb módja, ha a sarjadzó tövek környezetéből eltakarítjuk a földet, és tőből kitörjük (szakítjuk) az összes sarjat. (Ez most még menni fog, de ahogy megerősödnek, úgy lesz a kitépésük egyre nehezebb.) A legrosszabb, amit tehetünk, hogy nem bontjuk ki a földet, hanem a felszínen elcsipkedjük a hajtásokat, ami olaj a tűzre: valósággal serkentjük a vadhajtások képződését. Egyes gyümölcs- és díszfákon kívül vadhajtást hoz még a törzses ribiszke, a köszméte és a riszméte aranyribiszke alanya, az orgona és számos rózsaféle is. Ezeket is idejében távolítsuk el.
- Más a helyzet a fiatal gyümölcs- és díszfáink, szőlőtőkéink törzsén fakadó hajtásokkal. Ezek nem véletlenül képződnek: a törzs erősítését szolgálják. Csípjük vissza a hajtáscsúcsukat, amitől a fejlődésben lemaradnak ugyan, de táplálni tudják a törzset. Ezt a csonkolt hajtást aztán majd csak jövőre távolítsuk el, a tavaszi fás metszés alkalmával. Hasonlóan járjunk el a nagyobb sebek közvetlen közelében fejlődött hajtásokkal is, mert ezek a seb gyógyulását szolgálják.
- Bátraké a szerencse alapon palántázhatjuk a paradicsomot, bízva abban, hogy erős fagy már nem fenyeget, mert a néhány fokos hideget még átvészeli. (Ilyenkor a levelei elfagyhatnak, a palánta visszaesik a fejlődésében, de aztán túljut a megpróbáltatáson.) A palántákat a már korábban felásott, megtrágyázott, szépen elmunkált és ülepedett talajú ágyásokba ültessük. A térállás – a fajták növekedési erélyétől függően – 40 x 40, 60 x 60 vagy 80 x 80 centi lehet. (Ha vásároljuk a palántát, tudakozódjunk a fajta tulajdonságairól, így a területigényéről is.) Ásóval, ültetőkanállal vagy ültetőfával palántázhatunk. Bármelyik eszközt is választjuk, a talajt minden esetben kézzel tömörítsük a gyökerekhez, és alaposan öntözzük be (iszapoljuk) a növényt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu