Termesszék velem! Fehér árvacsalán

A fehér árvacsalán (Lamium album) erdei vágások mentén, kerítések tövében, cserjés bozótosban gyakori, üde gyomtársulásokban is megtalálható, csalánra hasonlító évelő gyógynövény.

Zöld FöldGrosz Tamás2015. 04. 06. hétfő2015. 04. 06.
Termesszék velem! Fehér árvacsalán

Magyarországon az Alföld kivételével mindenütt megterem. Sok változata ismert, mint pédául: a piros /purpureum/, a pofok /orvala/, a foltos /maculatum/, a bársonyos /amplexicaule/, a sárga /galeobdolon/. Népies neve: holtcsalán, méhfű, peregtető, szelídcsalán, macskaparéj.

Magassága 20-50 cm. Terebélyes gyökérzetű növény. Fehér virágai a levelek hónaljában alkotnak álörvöket. Virágzáskor számtalan rovart, méhet csalogat, fehér virágai jó mézelők. Levelei fehéren márványozattak, ezért nagyon szép látványt nyújtanak.

Termesztéséhez nem kell nagy tudomány. Bármilyen /még nehezen művelhető kötött/ talajon is jól megél. Magról, illetve tőosztással szaporítható. Ültethető kaspóba is, így szép csüngő leveleket kapunk. Szereti az árnyékot, ezért kitűnő talajtakaró. Tűző napra ne tegyük! Lombhullató, de enyhe teleken örökzölden jól áttelel.

Sokoldalú gyógynövény

Gyógyhatása rendkívüli! Sem káros, sem mérgező hatása nem ismert. A népi gyógyászatban is alkalmazzák. A leglényegesebb tulajdonsága, hogy gyulladásgátló, vérnyomáscsökkentő hatása van. A belőle készült szer végbéltájéki gyulladások ellen is jó. A népi gyógyászatban használják még fülfájásnál, fagyási sérüléseknél is. Gyulladáscsökkentő tulajdonságát húgyúti és vesegyulladás esetén, főként baktériumölő, húgyúti fertőtlenítő hatása miatt használhatjuk fel eredményesen. A virágos hajtásokat fürdők formájában végbéltáji gyulladások kezelésében alkalmazzák. Aranyeres panaszoknál ugyancsak hatásosan alkalmazható lemosásra, a végbéltáji gyulladások csökkentésére, ülőfürdőként. Ezen túl visszércsomók, aranyér, lábszárfekély kezelésére és a szájüreg, torok gyulladásainak mérséklésére is használják. Külsőleg elsősorban a bőrbetegségek, visszércsomók, aranyér, lábszárfekély kezelésére és a szájüreg, torok gyulladásainak mérséklésére használják. Ekcémás bőr, továbbá bőrberepedések, felszínes bőrgyulladások, apró sérülések, nehezen gyógyuló sebek, korpás fejbőr ápolására használhatjuk fel előnyös tulajdonságait, változatos formában (gyógyfürdő, lemosás, öblítés, gyulladásban lévő bőrfelületre pakolásként). Alkalmazása során javul a bőr vérellátása, illetve az irritáció megszüntetésével nyugtatja a bőrfelületet.

A felsoroltakon túl is, sokoldalúan felhasználható gyógynövény.
Hatékonyan csillapítja (elsősorban ülőfürdő formájában) a gombás fertőzéseket és a menstruációs panaszokat. Nők számára a menstruáció előtt, alatt, illetve változókorban is javasolt.
Enyhíti a prosztatabetegségek gyulladásos folyamatait, valamint a jóindulatú prosztata-megnagyobbodással járó vizeletürítési zavarokat.
Segíti az érzékeny belek működését (különösen a gyermekeknél), a hurutos gyomor, felfúvódás, hasmenés ellenszere. Rendezi a renyhe bélműködést, szabályozza a székletürítést, ezért bátran alkalmazhatjuk a szervezet méregtelenítésére, valamint a vér tisztítására szolgáló gyógynövénykeverékekben.
A fehér árvacsalán a korpa eltávolításának és a fejbőrviszketés enyhítésének biztos módjaként szerepel a leírásokban. Az árvacsalán virágaiból készített tea nyugtató hatású: feszültség, álmatlanság fellépésekor,  A nyugtató, feszültségoldó teakeverékek igen fontos összetevője.
Enyhe vízhajtó és köptető hatása is van.
Érdekesség, hogy még a haj szőkítésére is ajánlják. 

Hogyan kell a fehér árvacsalánt gyógynövényként hasznosítani?

A virágos hajtásvégeket kell gyűjteni, április-májusban. A színes virágú árvacsalán gyógyászati szempontból gyengébb hatású, gyakorlatilag értéktelen. A virágokat általában a porzószálak nélkül kell szedni és azonnal megszárítani. Csak száraz időben szedjük! Szárítás során ügyeljünk arra, hogy a virágok ne nyomódjanak meg, illetve ne kapjanak párát, mert elvesztik hatóanyagaikat! Mivel gyűjtése lassú, körülményes, ezért a szépen megszárított virágok komoly értéket képviselnek.

A fehér árvacsalán a konyhában

A tavaszi fiatal, még nem virágzó növények a konyhánkban is fontos szerephez juthatnak: saláták, levesek készítéséhez, vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek pótlására. Az étkezésben gyakran felhasznált nagy csalán mellett szintén főzeléknövényeink közé tartozik. Salátaként is kiváló, de összesüthetjük szalonnával, vagy omlettbe is apríthatjuk a leveleket.

Akadnak egészen pikáns receptek is, mint az itt következő chilis árvacsalán.

Csilis fehér árvacsalán:
Fél kilogramm frissen szedett, megtisztított árvacsalán levelet, szárat és virágot összeaprítva főzzünk 10 percig egy nagyobb fazék enyhén sós vízben, amíg lággyá nem válik. Közben 10 dkg finomra vágott vöröshagymát, egy gerezd összezúzott fokhagymát és egy darab szárított, összetört chilipaprikát pirítsunk meg egy serpenyőben kb. fél dl olajon. A lággyá főtt árvacsalánt szűrjük le, és süssük össze a hagymás-chilis keverékkel. Sóval, borssal ízesítsük, tálaláskor reszelt parmezán sajttal körítsük, vagy borítsuk be. Friss kenyérrel kitűnő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek