A Szabad Föld Kertje: Új tyúkok kapirgálnak

Régen írtunk a Szabad Föld Kertjének jószágairól. Régi és új tyúkokról, három öreg nyúlról, s a jövendőbeli fürjekről, kacsákról szól a beszámolónk.

Zöld Föld(hogy)2015. 05. 16. szombat2015. 05. 16.

Kép: O Horváth György szabad föld kert földművelés konyhakert gazdálkodás háztáji tyúk csirke baromfiudvar etetés tojás 2015 05 05 Fotó: Kállai Márton

A Szabad Föld Kertje: Új tyúkok kapirgálnak
O Horváth György szabad föld kert földművelés konyhakert gazdálkodás háztáji tyúk csirke baromfiudvar etetés tojás 2015 05 05 Fotó: Kállai Márton

Még az év elején írtunk róla, hogy tavalyi öreg tyúkjaink milyen szépen átvészelték a telet, s folyamatosan épp annyit tojtak, amennyi a konyhára kellett. Nos, ezek a szárnyasok kora tavaszra elfáradtak, a hat tyúk csak 1-2 tojást produkált. Eltelt néhány hét, már zöldet is kaptak, jött a melegedés – mégsem javult a hozam. Bizony, tyúkjaink a második tojóciklus végéhez értek, ezért úgy határoztunk, hogy lecseréljük az állományt. Így került 15 új szárnyas a tyúkudvarba.

Nem fiatal jércék, hanem a tavalyiakhoz – melyek, mint rendesen, a fazékban végezték – hasonlóan mélyalmos telepről származó, egy évet tojt, tapasztalt tyúkok. És csupán 8 tojás árát, 300 forintot kellett adni darabjáért. Első pillantásra lestrapáltnak tűnnek, de már harmadik hete eszik a zöldet, süt a nap, kapirgálhatnak, meztelen csigához, pajorokhoz és mindenféle rovarhoz jutnak. Kezdenek tollasodni, és napi 9-10 tojás az átlag. A tojások mérete is nagyobb, mint volt az első napokban, a sárgája színe is mélyült.

Nyúlunk nem volt tavaly ősz óta, de most két anya és egy bak került a frissen összeütött ketrecekbe. Jó baráttól származnak, aki fiatal tenyészállatokat vett, de nem volt szíve levágni és megenni az öregeket. Jött a Szabad Föld Kertje, és – egy időre legalábbis – befogadta a csapatot. Próbálkozom a szaporításukkal: az egyik nőstény nem ivarzik (tényleg öreg), a másik még igen, de nem fogant meg. Adunk még egy-két esélyt. Ha nem sikerül, akkor én is fiatal tenyészállatokat vásárolok.

Az egész gazdaság baromfiállományára nagy hatást gyakorló öröm ért: fél évszázados születésnapomra profi keltetőgépet kaptam szeretteimtől. Száz tyúktojás fér el benne, de minden más madár tojásához is alkalmas az automata szerkezet. A héten indul is a próbaüzem: 24 termékeny fürjtojással kezdem a keltetést, aztán jöhetnek a tyúkok, kacsák is. A tapasztalatokról két-három héten belül beszámolok, mivel a fürjek kelési ideje 17 nap. Addigra össze kell ütnöm egy fürjketrecet is, de rátaláltam arra az egyszerű módszerre, amit bemutatunk a közeljövőben.

Bízom benne, hogy néhány hónapon belül beletanulok a keltetésbe, s a magam előállította napos állatok felnevelésével gyarapíthatom az állományt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek