Amint felmelegedett az idő, szinte egyszerre pörögtek fel kertünk rovarjai. Olyannyira, hogy az ötvenes években ellenségnek számító Egyesült Államokból érkezett krumplibogár május közepén már lerakta első petéit azokra a burgonyahajtásokra és -levelekre, melyek a tavalyról földben maradt gumókból nőttek ki. Ezeket nem szoktam rögtön kikapálni: az elvetett, termesztésre szánt burgonyagumóknál általában 7-10 nappal korábban jelennek meg. Így a talajból az áttelelés után kimászó kolorádóbogarak először ezeket találják meg – tehát egyfajta jelzőnövényként működnek. Később már kikapálom mindet, mert tavalyról különféle fertőzéseket hordozhatnak, illetve terjeszthetnek a kertben.
Kép: Gesztenyefa betegsége az aknászómoly. 2006.06.16. Fotó: Bohanek Miklós
Magam György-nap környékén ültettem a burgonyát, mostanra sorolnak az új hajtások. Egyelőre a védekezés abból áll, hogy naponta akár többször is átnézem a növényeket és kézzel nyomkodom szét a bogarat, petét egyaránt. Permetezni ilyenkor még felesleges, majd csak akkor érdemes, mikor már nagyobb a burgonya, illetve tömegesebben kelnek ki a lárvák, ezért kézzel nem győzzük pusztítani őket.
Akinek van vadgesztenyefája, most permetezhet az aknázómoly ellen. Máskülönben néhány év alatt legyengül és kipusztul a nyár közepére lombját veszítő fa. Így járt a Veszprém megyei Pula község határában húzódó, másfél kilométeres fasor: tavaly az összes, legalább 60-80 éves fát ki kellett vágni. Helyette, ragaszkodva a hagyományokhoz, újra gesztenyefákat telepítettek – de már a piros virágú fajt, amelyet a délről származó aknázómolyok nem kedvelnek, így nem is bántanak.