Szokatlan tömeg: a kerítés mögül kíváncsian figyelik a látogatót

Nem könnyű préda. - Ha a természetjárót a Somogy megyei Bőszénfa közelébe vezeti az útja, különös jelenségre figyelhet fel. A vadkerítés mögül töméntelen mennyiségű szarvas figyeli kíváncsian a lépteit. Mindezen persze csak az lepődik meg, akit először vezetett erre az útja: a Vadgazdálkodási Tájközpont ugyanis már alapításának 30. évfordulóját ünnepelte a hétvégén.

Zöld FöldHardi Péter2015. 05. 18. hétfő2015. 05. 18.

Kép: Bőszénfa szarvas nagyvad tenyésztés vadaskert kaposvári egyetem kutatás agancs múzeum 2013 08 01 Fotó: Kállai Márton

Szokatlan tömeg: a kerítés mögül kíváncsian figyelik a látogatót
Bőszénfa szarvas nagyvad tenyésztés vadaskert kaposvári egyetem kutatás agancs múzeum 2013 08 01 Fotó: Kállai Márton

A történet a Kaposvári Mezőgazdasági Főiskola egyik kutatási programjával kezdődött, avatott a kezdetekbe Nagy János igazgató. A program – képletesen szólva – azóta is tart, csak ma már egy 1360 hektáros területen, s közben 28 fajt, alfajt és fajtát képviselő kétezer állattal. A meghatározó vad viszont kezdetektől fogva a szarvas.

Nem a vadonhoz szokott nemes állat háziasításával van dolgunk a vadfarmon, ez ugyanis 2-3 nemzedék alatt bizonyosan lehetetlen. A tájközpont az állatokat turisztikai, vadászati, kereskedelmi célból tartja, húsukat pedig feldolgozza. S mivel a központ a Kaposvári Egyetem részét képezi, oktatási és kutatási feladatot is ellát.

A szarvasfarm létesítésének ötletadó gazdája egyébként Horn Péter akadémikus volt, aki még a '70-es évek közepén, Új-Zélandon szerzett tapasztalatokat a vadgazdálkodás ilyetén formájáról. S hogy miképpen történik a szarvas vadászata? E célra egy hatszáz hektáros területet különítettek el a Tájközpontban.

Nem szabad azonban azt hinnünk, hogy az emberhez szokott állatok könnyű prédát jelentenek. A szarvasban ugyanis nem alakul ki kötődés az ember iránt, kapcsolata szigorúan az érdekein – például az etetésen – alapul. Ilyenkor, a májusi dús vegetáció idején például néha hetekig sem látni őket. S bármilyen hihetetlen, megérzik a lővilág idejét is, amikor gyakran változtatják meg beidegződöttnek vélt szokásaikat. Hogy ez miképpen lehetséges? Egyszer akár ez is a kutatások témája lehet, tudtuk meg Nagy Jánostól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek