Drónjuhászok

A világ egyik legrégibb munkáját, a juhok juhásszal és kutyával való terelését ma már repülő robotok végzik – legalábbis Új-Zélandon. Az 22 éves ötletgazda szerint az ő házi készítésű drónja a legjobb módszer ezer bárány terelésére. Eredetileg e célra lovakat és terepjárókat használt a 200 hektáros farmján, míg most a quadkopter – négypropellerű mini helikopter – végzi el nagyon rövid idő alatt a juhász feladatát.

Zöld Föld(k. g.)2015. 06. 30. kedd2015. 06. 30.
Drónjuhászok

A birkák tisztelik az új terelőt, bár nem csahol, hanem berreg, s akkor jár a csúcsra, ha kap hozzá elég elemet. A fiatal farmereknek tetszik a módszer, mert a robot gyorsan felleli a falkát és könnyen visszatereli a helyére. Ám az idős állattartók fanyalognak, mondván: komoly teljesítmény kellene ahhoz, hogy egy kutya sebességével mozogjon a robot – arról nem is szólva, hogy a négylábút sosem kell „újraindítani”, s nem hibásodik meg, legfeljebb elpusztul. Mindent összevetve mégis úgy tűnik, egyre sikeresebben törnek az új-zélandi juhászkutyák babérjaira a robotok. Csak egyet nem érhetnek el: „az ember legjobb barátja” címet.

Drónokat, ezeket a kisebb vagy közepes méretű repülő szerkezeteket egyébként először a hadseregek használták felderítésre, sőt csapásmérésre is. Mostanság azonban a mezőgazdaságban is terjednek, például a növénytermesztésben használják a kultúrák állapotának – gyomosodás, betegségek stb. – felmérésére.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek