Kékszakáll a kertben

Nincs nagy választék a kései virágzású cserjékben, ezért is különleges a kínai-japán származású kékszakáll. Augusztus-szeptemberben nyíló virágai kékek vagy liláskékek.

Zöld FöldValló László2015. 08. 23. vasárnap2015. 08. 23.

Kép: <Digimax S830 / Kenox S830>

Kékszakáll a kertben
<Digimax S830 / Kenox S830>

Hajtásait, leveleit megdörzsölve a növény fűszeres illatot áraszt. Ez az egy-másfél méteres cserje nem különösebben igényes, ráadásul jól bírja a szárazságot. Legszebben a laza talajon és a napos, védett fekvésben díszlik. Igen hideg teleken visszafagy, de ez nem befolyásolja a virágzást, mivel a virágok mindig az az évi hajtások végén fejlődnek. Önmagában vagy cserjecsoportok előterébe ültetve látványos.

A kékszakállnak nálunk két faja terjedt el. Az egyik a kínai kékszakáll (Caryopteris incana), amely ívesen lehajló vesszejű gömbölyded cserje. Virágai kis bugákban nyílnak a levelek hónaljában. Déli tájolású rézsűkben, kőedényekben, sziklakertekben különösen jól mutat.

A másik faj az angol kékszakáll (Caryopteris clandonensis), mely sűrűn szétálló ágú a hajtások végén nyíló, bugaszerű leveles virágzatokkal. Igényei, felhasználási lehetőségei a kínai kékszakálléval megegyezőek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek