Szőlő lágy kenyérrel

Juhász Gyula szép verssora: „Mert lesz még egyszer szőlő, lágy kenyér” – minden bizonnyal ínséges időkben született, és abban a reményben fogant, hogy jönnek majd jobb esztendők, amikor nem lesz hiány semmiből. Mert a szőlő a lágy kenyérrel a jóllakást, a megelégedettséget jelenítette meg. És jeleníti meg ma is, hiszen két olyan értékes táplálékról van szó, amelyen akár élete végéig is elélhet az ember.

Zöld FöldValló László2015. 08. 18. kedd2015. 08. 18.

Kép: Szőlő lány evész eszik napszemüveg

Szőlő lágy kenyérrel
Szőlő lány evész eszik napszemüveg

Napjainkban igazán gazdag a szőlőfajta-választék, nagy kár lenne kihagyni a kertből. Ha kisebb a területünk, csemegeszőlőt válasszunk, lehetőleg több fajtát, úgy válogatva össze, hogy érésidőben kövessék egymást. Tudni kell azonban, hogy országunk a szőlőtermesztés északi határvonalán fekszik, s kifejezetten meleg- és napfényigényes növénnyel van dolgunk. Fürtjei ott érnek be maradéktalanul, ahol reggeltől estig éri őket a nap. Nem viseli el a fák, sőt a másik szőlő árnyékát sem, ezért ne ültessük sűrűn a töveket. Mivel a téli és kora tavaszi, olykor még a májusi fagyok is veszélyeztetik, fagyzugba vagy szélnek erősen kitett, huzatos helyre ne ültessük. Ha módunkban áll, neveljünk lugast a fajtákból, hiszen ebben a művelési módban a szőlő csodákra képes.

A szőlő nem utóérő, ezért csakis akkor szedjük, ha a bogyók az egész fürtön beértek. Száraz időben, a harmat felszáradása után szüreteljünk, a termést vigyük hűvös helyre. Beltartalmát tekintve 70-80 százaléka víz, energiatartalma a gyümölcsök többségénél nagyobb. Az energiát adó szénhidrátok nagyobb hányada szőlőcukor, a fennmaradó kisebb hányadot a gyümölcscukor (fruktóz) teszi ki. Fehérjét csak szerény mennyiségben tartalmaz, annál több szerves savat és élelmi rostot. A csemegeszőlők savtartalma különösen gazdag és kellemes ízhatású, amitől üdítővé, étvágygerjesztővé válik. A vitaminok közül B1-, B2-, C- és K-vitamin, továbbá folsav és bétakarotin található a szőlőben, az ásványi anyagokat tekintve padig sok foszfort, káliumot, magnéziumot és cinket tartalmaz. De színanyagai és más vegyületei is igen értékesek. A kék bogyójú fajtákban kimutatott rezveratrol nevű természetes hatóanyagról, illetve annak áldásos tulajdonságairól igen sok cikk született, amit azonban nem feltétlenül oszt a tudományos közvélemény, miután e sok pozitív hatás az embernél máig nem bizonyított. Egyet kivéve, nevezetesen: a rezveratrol nagy mennyiségű napi fogyasztása csökkenti a vércukorszintet. Azt viszont senki nem vitatja, hogy a szőlő magja 50 százalékban olajat tartalmaz, amely igen értékes, többszörösen telítetlen omega6-zsírsav (vagy linolénsav).

Napjainkban már mind több hazai egészségmegőrző SPA és wellness szalonban kínálnak olyan terápiás kezeléseket, ahol szőlővel, borral vagy ezekből készült termékekkel kezelik a vendégeket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek