Dobos piros sapkában

Leggyakoribb harkályfélénk a védett nagy fakopáncs vagy másképpen tarka harkály (Dendrocopos majos), amely erdei madár, de már rég megtelepedett a városi parkokban, ligetekben, kertekben is (főleg ott, ahol odúkészítésre alkalmas öreg fák is állnak). A hím piros sapkát visel, míg a tojó egész fejtollazata fekete. „Kenyerét” csak ősztől tavaszig keresi a fák kérge alatt, a nyári időszakban az ágakon és a lombkoronában szedegeti a hernyókat, levéltetveket, pókokat. Mostanság már egyre inkább használja az erős, ár alakú csőrét, ezzel lyukat vés a fába a kéreg alatt megbúvó rovarok, bábok után kutatva, amelyeket ragadós nyelvével szed ki. A fa törzsén kúszólábával kapaszkodik és kemény farktollaira támaszkodik.

Zöld FöldValló László2015. 11. 24. kedd2015. 11. 24.

Kép: Great Spotted Woodpecker (Dendrocopos major) flying from nest hole in oak tree, Image: 191531635, License: Rights-managed, Restrictions: Approval needed if image comprises more than 25% of the photographic content of a book or 100% of a retail calendar. No Licensing in the United Kingdom, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Minden Pictures, Fotó: Profimedia

Great Spotted Woodpecker
Great Spotted Woodpecker (Dendrocopos major) flying from nest hole in oak tree, Image: 191531635, License: Rights-managed, Restrictions: Approval needed if image comprises more than 25% of the photographic content of a book or 100% of a retail calendar. No Licensing in the United Kingdom, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Minden Pictures
Fotó: Profimedia

A tavasszal fölhangzó erőteljes dobpergés (amely az énekesmadarak énekének felel meg) a hímek műve, így teszik közhírré a többi harkály számára, hogy az a terület az övék. De egyúttal párt is csalogatnak vele, akivel együtt vájják-faragják a fészekodút.

A 4-6 tojáson fölváltva ülnek. A fiókák két hét elteltével bújnak elő a tojásból és 20 napos korukban repülnek ki. A nyár végéig a fiatalok a szüleikkel együtt járnak táplálék után, ősszel azonban a család fölbomlik, és ki-ki önállóan folytatja az életét.

Miután a madár a fák kérge alatt télen is talál táplálékot, nem költözik el, csak hosszabb-rövidebb vándorutat tesz, azaz kóborol. Ilyenkor gyakoribb a lakott területek közelében, egyes példányai rendszeresen látogatják a téli etetőket, ahol a napraforgóból vagy a fölfüggesztett szalonnából, faggyúból csemegéznek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek