Kertésznaptár - Amíg beáll a tél

KERTÉSZNAPTÁR (november 6–12.) - E cikkel – megköszönve olvasóink figyelmét – a rovat elköszön, de a legfontosabb kerti tudni- és tennivalókról télvíz idején is számot adunk majd. Jelen írásunkban a téli fölkészülés legfontosabb teendőit vesszük sorra. Szerszámot, bútort ne hagyjunk kinn a kertben, vigyük fedél alá. A rögzített műkő vagy fatörzs asztalt, széket pedig takarjuk be fóliával (amit jól rögzítsünk), hogy állagukat megóvjuk. Figyeljük az időjárás-előrejelzést, s még mielőtt megérkeznének a komolyabb hidegek, zárjuk el a kerti csapot. Tanácsos leszerelni az egész csapfejet, ugyanis az abban foglalt érzékeny elzárószelepet a fagy megrongálhatja, és később csöpögni fog.

Zöld FöldValló László2015. 11. 08. vasárnap2015. 11. 08.
Kertésznaptár - Amíg beáll a tél

- A tél beálltáig még van rá idő, hogy eltávolítsuk (lehetőleg gyökerestől) az elöregedett, elpusztult fákat, bokrokat a kertből. Maradványaik – felaprítva – jó szolgálatot tesznek majd a jövő évi szalonnasütések, bográcsolások idején.

- Vigyük a telelőbe a muskátlitöveket. Az álló muskátlik közül a mirigyszőrökkel dúsan borítottak a mínusz egy-két fokos lehűlést még elviselik, ám a nagyobb hidegeket már nem. Megnyugtatóbb, ha még a fagyok érkezése előtt edényestől a védett verandára visszük őket, ahol havonta egyszeri öntözéssel eleget teszünk téli ápolási igényüknek. A futómuskátli teleltetése kényesebb feladat: világos, 10 foknál nem melegebb helyiségben tartsuk az edényében, és kéthetente kevés vízzel öntözzük. Sötét és meleg helyen tartva a futómuskátli elpusztul.

- Takarjuk a fügebokrokat, főleg a fiatal csemetéket, melyek különösen fagyérzékenyek, de óvjuk a nagy hidegektől évelő díszeinket is. Falombbal, szalmával borítsuk be a töveiket 15-20 centi vastagon.

- A sonkasütőtököt a kisebb fagyok még nem, de az erős lehűlések már károsítják. A terméseket – éles késsel – a kocsánnyal együtt vágjuk le, ügyelve, hogy ne sértsük meg a kabakot bevonó viaszréteget. A tököket szellős, hűvös, fagymentes helyen tároljuk, de ne tegyük hideg, nedves, kemény talapzatra (kőre vagy betonra), mert ott pára csapódik ki rajtuk, amitől könnyebben megrothadnak.

- Ilyenkor már sokan véljük úgy: minek nyírni a füvet, a tél majd úgyis elintézi! Rosszul gondoljuk, mert ha a gyepet nagy lombozatban éri a téli fagy, a fagyott fűszálak tömege vastagon borítja be a fűcsomókat, így azok kipállhatnak, kipusztulhatnak, a pázsit kiritkul. Indokolt tehát még egy utolsó nyírás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek