Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
ITT AZ ÉV VÉGE, teljes a nagyüzem a Szabad Föld Kertjében az ólak környékén. Számba vehetjük, mi sikerült, s mi nem ebben az évben. Mivel érte meg foglalkozni, s mivel nem igazán a háztájiban.
Kép: Szabad föld kert mezőgazdaság állattartás háztáji gazdaság O Horváth György kecske 2015 06 25 fotó: Kállai Márton
Kezdem a legutóbbi hétvégén történtekkel: már ígértem, de csak most vitt rá az időm s a szívem, hogy levágjam kecskéimet. Mármint a két bakot, mert a leányzó, azaz a gödölyesorból már lassan kinövő állatunk megmarad.
A két bakot július óta gondoztam, azaz öt hónapon át mindennap etettem, kaszáltam nekik füvet, gyűjtöttem fák lombos ágait. Aztán eljött az idejük. Sógorommal dolgoztuk fel a két állatot, melyek bizony kicsi csalódást okoztak. Laikusként többet vártam a 30-35 kilós jószágoktól. Mármint több húst: mert bizony fejenként 10-12 kilónál nem adtak többet. De hát a hagyományos, magyarországi állomány zömét kitevő fajtáktól nem is várhat többet az ember. (Más kérdés a búr kecske, mely kimondottan húskecskeként tartható számon.)
Nos, a két bak nevelgetése után 22 kiló csontos-húsos részt kaptunk, ennek kilója nagyjából ezer forint a piacon, tehát 22 ezer forint értékkel számolhatunk. A két jószágért gidakorukban 10 ezret adtam, megettek 4 ezer forint értékű kukoricát is, a nettó nyereség – ha az 5 hónapnyi munkát hobbinak fogom fel és a továbbiakban nem számolom fel – 8 ezer forint. Nem nagy üzlet, főként, ha belegondolok, hogy a szintén vágósorba került nyulaimmal mennyivel kisebb a vesződés. Tíz nyúl kiad annyi húst, mint a két kecske, negyedannyi munka kell hozzá, s csupán 2-2,5 hónap. Nos, kecskét nem fogok fél évig nevelni, ha a nőstényt jövőre sikerül elletni, akkor a szaporulatot 2-3 hónap után fogjuk levágni, még 10-15 kilós korukban.
A nyulakat már említettem, idén körülbelül 30 kilónyi húst adtak, ezt számolhatom 1300 forinttal, azaz közel 40 ezer forintnyi érték; nagyjából 10 ezer forintnyi tápot vettem számukra. A többi takarmányt megtermelte a kertünk. Vagyis itt nagyjából 30 ezer forint a nyereség
Aztán voltak csirkéink is: 10 jószágot sikerült venni fél áron, de már 6 hetesen, 2 kilós korukban. Egy kiló 300 forint volt, a 10 csirkéért 6 ezret fizettem. Ezeket tovább hizlaltam, elfogyott nagyjából 10 ezer forint értékű takarmány – főként búzát, kukoricát és sok-sok zöldet ettek a kertből. A kiadásunk 16 ezer forint volt, de 28 kiló húsunk lett. Illetve két nagy kakast további 4 hétig tartottunk, az egyik 6,5, a másik 8,5 kilósra hízott meg! Vagyis a csirkéinkből 43 kiló húst nyertünk. Bolti áron számolva – 700 forint kilónként – ez 30 ezer forint bevételt jelentene, a nettó nyereség 14 ezer forint.
A tyúkok egyértelmű hasznot hoznak: napjainkban, tehát decemberben a 13 tyúk még mindig napi 7-9 tojást ad, megesznek 230 forint értékű tápot és minden konyhai nyesedéket, még mindig szépen nő a tyúkhúr, amiből naponta kapnak egy félkosárnyit. A tojás ára ma 40 forint – alsó hangon, mert a kapirgálós, szinte biotartásban lévő állatok tojásáért sok helyen 50 forintot is elkérnek. Vagyis naponta 280–360 forint értéket állítanak elő május óta. Ez naponta átlagosan 100 forintnyi nyereség. Május óta a tyúktojáson összesen 20-21 ezer forintot nyertünk.
A kacsák nagyjából nullszaldóra fogják hozni az évet. Mármint a nyereséget tekintve, ugyanis a két tojó nyárig letojt nagyjából 100 tojást, melynek többségét megettük. Ez 3 ezer forint értéket képvisel, s nagyjából ennyi takarmányt meg is ettek. Aztán vettem egy gácsért 3 ezer forintért, s utána magos tojásokból kikelt 8 kiskacsánk. Ezek most kerülnek a család asztalára: három gácsér 3 kilós, 5 tojó 1,5-2 kilós. Azaz hoznak a konyhára 15–18 kilónyi húst, de ezek értékével megegyező volt a gácsér ára és a feletetett takarmányé. Jövőre már biztosan több kacsánk kel ki, s többet is tudunk felnevelni, ami nem különösebben nehéz, a lényeg elkerülni a túl gyors növekedést, mert tavaly ebbe a csapdába estünk: túl sokáig adtunk nevelőtápot, s a koncentrált takarmány miatt túl gyorsan fejlődtek a kacsák, a szívük s más belső szervük nem bírta a terhelést, három jószág elpusztult hasvízkórban. Az idén ezt elkerültük, s elmondható, hogy a néma kacsák tartása egyszerű: a lényeg, hogy sok zöldet biztosítsunk számukra, s ekkor a 11 más, felnőtt méretű jószág is beéri napi 1,5-2 kiló kukorica és tört vegyes gabona/olajosmag fogyasztásával. Tápot e jószágok nem kaptak, kivéve a kiskacsák első két hetét.
Nem beszéltem még a fürjekről. Emlékezhetnek, hogy keltettünk 25 jószágot: ezekből 7-8 hetes korukban levágtunk 12 kakast. Most következik 12 tyúk és egy kakas: a fürjek nem tyúkok, ők nem domesztikálódtak még annyira, hogy a téli időszakban is termeljenek tojást. Világítóprogrammal és fűtéssel megoldható lenne ez is, de – terveimmel ellentétben – mégsem valósítottam meg. Úgy döntött a család, hogy majd tavasszal megint keltetünk magunknak 30-50 szárnyast, tojás beszerezhető, gépünk van, nem probléma. A fürjek nyár elejétől 3,5 hónapon át egészen őszig igen nagy mennyiségű tojást termeltek, átlagosan naponta 10 darabot, ezek darabja 40 forint. Tehát nagyjából 40 ezer forint értéket állítottak elő. Naponta 150 forint értékűtakarmányt fogyasztottak el, azaz nagyjából 15 ezer forint volt a költség. A keltetést is beleszámítva 19 ezer forint kiadással számolhatok. Azaz csak a tojástermelésen 21 ezer forint volt a hasznunk. A konyhakész fürj ára az internetes hirdetések alapján 500 forint darabonként. Vagyis 25 fürjünk 12,5 ezer forintot kóstál. A fürjtartásból ös?- szesen 33,5 ezer forint értékünk származott.
Kár ért minket akkor, mikor a család egyik kutyája 11 tyúkot tépett meg, ezeket még 300 forintért vettem, azaz 3,3 ezer forint kárt okozott az eb. Elhullott emellett év közben két tyúkunk, melyeket 450 forintért vettem, ez 900 forint. Elpusztult 4 hetes korában egy nyulunk is, mert kiszökve patkánymérget evett, ez ezerforintos kárt jelent.
Az idén más állatunk nem pusztult el, vagyis elhullásból nagyjából 5 ezer forintos kárunk származott. Ha mindent összeszámolok, akkor az ólak, a kerítések nagyjából 100 ezer forintba kerültek – szinte csak bontott anyagot használtunk.
Az idén sikerült 112 kilónyi húst, 1680 tyúktojást, ezer fürjtojást előállítanunk, melyek nettó 100 ezer forint „nyereséget” hoztak. Hangsúlyozottan úgy sikerült az állattartás feltételei megteremtésére fordított költséget egy év alatt megtermelni, hogy az állattartásra szánt napi 1-1,5 órás munka árát nem számoltam bele. Ugyanakkor azt az értéket sem, amit az jelent, hogy tudom, miként tartott és takarmányozott állatok húsát, tojását eszi a család. És talán ez az érték megfizethetetlen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu