Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem sokkal a baglyok lajstromba vétele után elkészült az országos sasleltár is (a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és az általa összefogott civil szervezetek jóvoltából). Az eredmény örvendetes: a fölmért területek méretéhez viszonyítva, még ha csekély mértékben is, de nőtt a fokozottan védett madarak száma.
Ami persze csak viszonylagos előrelépés, hiszen e ragadozók így is nagyon ritkák. Különös élmény lehetett a számlálóbiztosok számára a néhány szirti sas megfigyelése. Hiszen ez a sasféle Európa legnagyobb és legerősebb szárnyas ragadozója, a mesék hőse, címerek madara, az erőteljesség, az uralkodás példaképe. Hossza az egy métert közelíti, súlya 3–7 kiló közötti, szárnyfesztávolsága a két métert is túlhaladja. A nagyobb állatok sincsenek tőle biztonságban; elragadja nemcsak a harapós rókát, de az őzgidát, az őrizetlen kisbárányt is. És bizony nem mese, hogy régebben a Kárpátok magas hegyei között megbúvó falvak udvaraiban a bölcsőben ringó kisgyerekre is lecsapott.
A rétisas, amely – a számlálás tanúsága szerint – a legnagyobb számban van jelen hazánkban, szintén hatalmas termetű, de sokkal kevésbé tekinthető vérszomjasnak, minthogy főként halakkal, hüllőkkel, illetve madarakkal és kisebb emlősökkel táplálkozik. Másfél évszázada még igen gyakori volt a Sárrét és a Kis-Balaton mocsaraiban, ahol a puszta földön fészkelt.
Parlagi sasból mintegy feleannyit sikerült számba venni, mint rétiből. E sasféle jelentősen kisebb az előző kettőnél, és elsősorban rágcsálókkal (ürgékkel, hörcsögökkel, pockokkal) táplálkozik, de nem veti meg a fácánt, illetve a galamb- és varjúféléket sem. Érdekessége, hogy akár évtizedekig is költ ugyanabban a fészekben, miközben fokozatosan bővíti, így a gallyakból rakott költőhely súlya a több mázsát is elérheti.
A madárszámlálás során 4-5 fekete sas is lajstromba került (képünkön). Nálunk átutazó, alkalmi vendég, a fölsoroltak között a legkisebb. Nevét sötét, barnásfekete tollazatáról kapta. Leginkább emlősöket és madarakat fogyaszt, de olykor dögre, rovarokra is ráfanyalodik. Vizes élőhelyen gyíkokra, békákra vadászik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu