Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A burgonyabogár egykor közellenségnek számított, az „imperialista hatalmak küldték ránk”, hogy elpusztítsa az alapélelmiszernek számító burgonyát. (Hogy a burgonya is az ötvenes években legfőbb ellenségünknek számító Amerikából jött, az nem számított az akkori logika szerint.) Harcoltunk is ellene, de nem sok sikerrel, így aztán kénytelenek voltunk megtanulni együtt élni vele. Most sincs ez másként: a legeltökéltebb termelők – hobbikerti szinten – ma is kézzel szedegetik le a levelekről a bogarakat, lárvákat, mások pedig akkor is a permetszerhez nyúlnak, amikor még nem kéne. A Szabad Föld Kertjében évek óta bevált módszer a két említett eljárást ötvözi.
Kép: Szabad Föld kert O horváth györgy gödöllő mintagazdaság építés krumpli burgonya bogár kártevő 2014 05 09 fotó: Kállai Márton
Ehhez ismerni kell az állat életvitelét.
A krumplibogár nemcsak a krumpli levelét eszi, hanem rámegy a paradicsomra és nagyon kedveli a padlizsán ízét is, illetve a gyomnövények között számon tartott csucsorfélén – például a beléndeken, nadragulyán – is megél. Egy nőstény 20-30-as csomókban akár kétezer narancssárga petét is lerakhat, miután áttelel a földben, s már március végén, április elején előbújhat onnan. Ez az egyik lehetőségünk, hogy vegyszermentesen csökkentsük az első populációt.
Ekkortájt még nagyon kevés helyen talál vetett burgonyát, azaz tápláléknövényt. Viszont az ősszel a talajban maradt-felejtett burgonya már április közepére hajtást és leveleket hozhat, s ezeken rendre felfedezhetjük az áttelelő, majd aktivizálódó rovarokat. Ezért érdemes ezeket az „árvakeléseket” meghagyni, nem kikapálni, még ha már más növényt is vetettünk az ágyásba. Ezek a krumplibokrocskák vonzzák és helyben is tartják az áttelelő példányokat, nem nagyon hagyják el, oda petéznek, ott táplálkoznak. Ha naponta átnézzük e néhány tövet, rendszeresen találunk rajta bogarat, melyet elpusztíthatunk.
Az idén a Szabad Föld Kertjében 4-5 ilyen csalibokor nőtt, ezekről legalább száz bogarat gyűjtöttem össze, majd később – május végén, június elején – a folyamatosan megjelenő petecsomókat nyomtam szét. Persze minden bogarat, petét, lárvát így sem lehet elpusztítani, de hogy számottevő mértékben csökkenthetjük az első generációt, az biztos. A csalibokroktól néhány tíz méterre lévő burgonyaágyásokon június végéig egyetlenegy bogarat, petét, lárvát nem talált a családunk. S ez így van már évek óta, tehát a módszer bevált. Legalább a burgonyabogár első generációját kézben tarthatjuk, és a második nemzedék is alacsony egyedszámú marad. Igaz, ekkor és a harmadik szaporodási ciklusban már nem lehet a mechanikai kézi irtást hatékonyan végrehajtani, hiszen ilyenkorra már sok a bogár és a krumplibokor is akkora, hogy képtelenség minden levelét, hajtását átnézni, a bogarakat, petéket, lárvákat fellelni.
Ekkor jön a másik megoldás, a rovarölő szeres védekezés. Ilyenkor már a krumpli másik veszélyes kórsága, a burgonyavész is megjelenik, ami ellen egyébként is permetezni kell. Vagyis a rovarirtást és a gombaölő szeres védekezést egy ütemben végrehajthatjuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu