Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az ország egy részén szinte kimarad az alma- és körtetermés, míg másutt csodát mutatnak a fák. Eltérő módon érte a fagy a növényeket. Ahol a hideg nem ritkította meg a termést, ott nekünk kell, ha szép darabos és egészséges almát akarunk szüretelni. De a körtékkel, barackokkal is érdemes így tennünk.
Kép: Tiszaalpár, 2014. június 01. Alma termésválogatás. Fotó: Ujvári Sándor
Május vége, június eleje a termésritkítás ideje, amikor az alma, körte már 3-4 centis, az őszibarack cseresznyényi. A fák az elvirágzás után ilyenkorra már eldobták a nem termékenyült kezdeményeket. A lényeg, hogy 2-3 gyümölcsnél egyegy csokorban ne hagyjunk többet, vagyis szedjük le a felesleget. Egy-egy terméscsokorban akár 6-7 kicsi gyümölcs is lehet, ezekből a legnagyobb 2, legfeljebb 3 darabot hagyjuk meg, lehetőleg úgy, hogy egymástól a legtávolabb legyenek.
A többi, kicsi alma egy része – lehet, hogy már sárgul is a szára – magától is lehullik. Ha egy fürtben az egészséges 1-2 gyümölcs mellett csak ilyeneket látunk, hagyjuk a természetre a munkát. Őszibarackjainknál és körtéinknél is érdemes a termésritkítás. A baracknál 10-15 centire egymástól hagyjunk csak gyümölcsöt, érdemes egyet-egyet meghagyni úgy, hogy ne érjenek össze: jobban éri a nap, a levegő, a permetszer. Tapasztalat, hogy egymásnak feszülő termésnél a különféle gyümölcsmolyok hernyói átátrágják magukat egyik gyümölcsből a másikba. Tehát a ritkításnak növény-egészségügyi hatása is van. A felesleg eltávolításánál járjunk el óvatosan, nehogy az egész ágrészt, termőrészt letörjük. Érdemes kicsi ollót használni.
Persze a kézi válogatás csak kisebb fákon vagy a létráról még elérhető ágaknál alkalmazható. A nagy növekedésű fajtáknál, az idős nagy fáknál szoktak mechanikai ritkítást végezni, de ez soha nem olyan pontos, hatékony, mint a kézi válogatás.
Lényege, hogy vagy rázzák a fákat, ágakat, s így próbálják eltávolítani a túl sok gyümölcskezdeményt, vagy farúdra szerelt gumicsővel ütögetik az ágakat. Az a baj, hogy ezzel vagy nem azt a termést verjük le, amit akarunk, sőt sokszor éppen azt találjuk el, amit meg kellene tartani. Igazi jó megoldás nincs, ha csak nem akarunk vegyszerezni: kaphatók kimondottan erre a célra szolgáló készítmények, melyeket azonban főként nagy ültetvényeknél használnak.
Míg elérem, óriásira nőtt jászvadóka almafánkat ritkítom, a felső felében pedig a természetre hagyom a dolgot – így lesz szép, nagy almám és egy csomó kicsi.
Sebaj, ezeket az állatainkkal etetem fel.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu