Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csakúgy, mint három éve, az idén is kedvezett a tavasz és a nyár eleje a különböző levéltetvek felszaporodásának. Szinte nincs olyan haszon- és gyomnövény, melyen ne találkoznánk mostanában tömegesen valamelyikkel. Még tart a hajtásnövekedés intenzív szakasza, benne vagyunk a jövő évi termést meghatározó rügyfejlődés időszakában, növényeink többsége is most fejleszti a termését – mindegyikre veszélyt jelentenek a levéltetvek.
Ezért aztán szinte kéthetente kell védekeznünk e növénykárosítók, illetve veszélyes vírusok terjesztői ellen – ilyen a kajszi himlő, más néven Sharka-vírus, ami nagy károkat okoz a csonthéjasokban, főleg a szilvában, kajsziban –, ha nem akarunk nagy veszteségeket elviselni.
Szinte mindegyik kultúrnövényünknek – főként a gyümölcsféléknek – megvan a saját fajspecifikus levéltetve, ugyanakkor e rovarok legtöbbször képesek akár több száz más növényen is megélni, a friss hajtásokat szívogatni és szaporodni. Magyarországon eddig több mint 70 levéltetűfajt azonosítottak.
Ezek a kicsi, néhány milliméter hosszt elérő rovarok a nedves, melegebb időt szeretik. Sok nemzedékük alakul ki, számuk meghaladhatja a tízet is tavasztól őszig. Ha azt látjuk, hogy sok hangya rohangál fáink friss hajtásai felé vagy a zöldségnövényeinken, akkor hajoljunk közelebb, vizsgáljuk meg a legkisebb friss leveleket, mert szinte biztos, hogy ott kolóniát találunk. Könnyebb a dolgunk a fekete színű fajokkal, mert egyszerűbb meglátni, míg a zöld, sárga, barnás fajokat kissé nehezebb észlelni. Jelenlétükre a levelek jellegzetes besodródása, az alsóbb leveleken megjelenő fényes, ragadós bevonat utal. Ekkor már jelentős számú tetűvel van dolgunk. Az is fontos jel, ha több katicát látunk a növényeken: a tetvek édes, cukros ürülékét gyűjtögetik. Sokszor a hangyák telepítik a tetveket a növényi részekhez.
E rovarokat számos ragadozó rovar pusztítja – bizonyos hangyák, a katicafélék, a fátyolkák stb. –, de nem annyira, hogy az inváziót meggátolják. Így aztán a legtöbb gazdálkodó kénytelen vegyszeres védekezést alkalmazni. Ezek közül azonnali hatásúak a kontaktszerek, melyek csak a rovarra permetezve hatnak. A mostani nagy tetűnyomás idején igen jók a felszívódó rovarirtók, melyeket a növényből szívogatnakki a kártevők, így megmérgeződnek/elpusztulnak.
Ezért érdemes a két hatásmechanizmusú szert felváltva bevetni. Néhány hét múlva aztán vége a tetvek támadásának: a meleg, száraz kánikulában a szaporodásuk lelassul, sok fajuk más tápnövényre vándorol át.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu