Ne hagyjuk parlagon

Letermett korai zöldségféléink hűlt helyét a következő két-három hétben ismét benépesíthetjük, annál is inkább, mert az eddigi csapadékos időjárás jól feltöltötte a talajok vízkészletét.

Zöld FöldValló László2016. 06. 21. kedd2016. 06. 21.

Kép: Másodvetés mag kertészkedés Szabad Föld kertje OHGY Gödöllö gödöllő 2015.07.02. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Ne hagyjuk parlagon
Másodvetés mag kertészkedés Szabad Föld kertje OHGY Gödöllö gödöllő 2015.07.02. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Arról nem is szólva, hogy vétek lenne egész nyáron át üresen hagyni a területet. Megjegyzendő azonban, hogy mivel a keléshez, illetve a palánták fejlődéséhez elengedhetetlen a víz, ezért a másodtermesztés csak öntözés mellett lehet biztonságos, hiszen a nyár legmelegebb és aszályra hajlamos időszakában veszi kezdetét. Természetesen vetés, ültetés előtt tisztítsuk meg a terepet az elővetemény maradványaitól, a talajt ássuk fel, gereblyézzük el, tegyük apró-morzsás szerkezetűvé.

Bokorbabbal érdemes próbálkozni.

A magot 5 centi mélyre és 6-8 centi tőtávolságra vessük, 30-35 centis sortávolságot hagyva. A sárga hüvelyű fajták mellett, mint a Rézi, a Bodor és a Róna, érdemes kipróbálni a zöld hüvelyűeket is, amilyen az Invicta és a Főnix. Rendszeres öntözés mellett a zöldbab kevésbé szálkásodik.

Sárgarépát is vethetünk, ha öntözni tudunk. Fontos, hogy lehetőleg 100–140 napos tenyészidejű fajtákat válasszunk, mert ezek nem érnek túl, őszre frissek és igen ízletesek lesznek.

A fajták közül a hengeres répatestű Nanti, valamint a vállban széles, keskenyedő répát nevelő Chantenay (Arany) a legalkalmasabbak másodvetésre. Cékla is termeszthető másodszor, július eleji vetéssel. A vetésmélység 3-4 centi legyen. Tenyészterületigény: 15-20 centis tőtávolság 30-30 centiméteres sorok mellett. Először a növénykék ötcentis korában ritkítsuk meg az állományt, majd 10-15 centis korban állítsuk be a végleges tőszámot.

Több fajta közül választhatunk, mint például a Bíborgömb, a Bordó, a Bíborhenger és a Detroit. Ha minicéklát szeretnénk, erre a Little ball alkalmas.

Bimbóskellel is próbálkozhatunk most, mégpedig a rövid és közepes tenyészidejű fajtákkal, melyek palántáit május közepétől egészen július közepéig ültethetjük ki. A szabadföldben nevelt palántákat 5-6 hetesen ültessük a végleges helyükre.

A sorokat egymástól 60, a sorokban a palánták helyét 40 centi távolságra jelöljük ki. 130–160 napos tenyészidejű bimbóskelfajta például a Rosella, a Nautic F1 és a Diabolo F1.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek