Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hiedelmek, mesék, mondák ősrégi ihletője a szürke daru Eurázsiában, melynek erdős, sztyeppés, vizes élőhelyein honos. Telelni Afrika északi tájaira és Dél-Ázsiába vonul csapatokban, repülés közben felvéve a jellegzetes V alakot. A legelöl repülő madár hamarabb elfárad, ezért változtatják a helyüket a csapatban.
A tavaszi (vissza)vonulásuk során alig láthatjuk őket, mert kevesebb pihenőt tartanak, sietnek elfoglalni költőhelyeiket. Ősszel azonban annál inkább mutatkoznak: a Hortobágyon állomásozók száma nemegyszer átlépte a százezres határt.
A daru karcsú, szép és méreteinél fogva is tekintélyes madár. Súlya 4-6 kiló közötti, a szárnyfesztávolsága a 220 centit is eléri. Sajnos nem mondhatjuk, hogy a mi madarunk, noha tavaly a Veszprém megyei Marcalmedencében már költött. Tegyük hozzá: száz év kihagyás után, mert addig csak átvonulóként gyönyörködhettünk benne. Ámde korábban a Tisza menti falvak határában állandó madár volt egészen az 1900-as évekig. Nem véletlen, hogy mondák, énekek szereplője népünk életében is.
Nemcsak a szép tolláért kedvelték, hanem „példás” tulajdonságaiért is, minthogy a török időkben élők az éberség, a jó vigyázás élő példájaként tekintettek rá. (Így az sem véletlen, hogy sok régi magyar család címerébe bekerült.) Az 1800-as évek végének lecsapolásai miatt a daru költőhelyei (is) megszűntek Magyarországon, ám remélhetjük, hogy a közeljövőben jelentős arányban visszatelepül.
Sok más országhoz hasonlóan mi is védjük: természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu