Sünszállások: életet mentenek a védett búvóhelyek, ha a hidegben rájuk tör az álmosság

Csaknem fél éven át téli álmot alusznak a (keleti) sünök is, melyek a lakott területeket, parkokat, kerteket választották életterükül. Amikor a hőmérséklet tartósan 8 fok alá csökken, rájuk tör az álmosság, s ha nem találnak védett, szigetelt búvóhelyet, megfagyhatnak a nagy lehűlések idején. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület három olyan ötlettel is szolgál, amelyek biztos téli védelmet jelentenek a kis emlősöknek.

Zöld FöldValló László2016. 12. 11. vasárnap2016. 12. 11.

Kép: Hedgehog - visiting hibernation box (Erinaceus europaeus), Image: 174594796, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Ardea, Fotó: Profimedia

Hedgehog - visiting hibernation box (Erinaceus europaeus)
Hedgehog - visiting hibernation box (Erinaceus europaeus), Image: 174594796, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Ardea
Fotó: Profimedia

Az első ilyen alkalmatosság a fából készült süntanya (vagy süngarázs), ami nyaranta a tűző nap ellen védi az állatokat, télen pedig tartós szállásul szolgál. Ez utóbbi esetben azonban célszerű száraz levelekkel feltölteni a (lenyitható tetejű) süntanyát, és/vagy lombbal, illetve rőzsével borítani az egész téli szállást, hogy a nagy hidegek idején is teljes védelmet adjon. (Némely, kerti berendezéseket árusító üzletben, lerakatban a süntanya beszerezhető.)

A másik megoldás, ha a fából vagy műanyagból készült, dobozos, illetve keretes kialakítású komposztáló aljában akkora nyílást vágunk, hogy azon át a sün bejuthasson a menedéket jelentő, vastagon rakott növényi hulladék alá. A harmadik ötlet a természetvédelmi rőzserakás építése a kert félreeső, bokros sarkában. Ez a legkevésbé új találmány, hiszen valaha a fa- és rőzserakások, szénaboglyák, szalmakupacok szerves részeit képezték a kerteknek, udvaroknak, napjainkban viszont már egyre kevesebb található belőlük.

A mesterséges rőzserakásnak alapot vethetünk például a földre sugárirányban rakott téglákból vagy farönkökből. Ha ezek közeit falombbal töltjük ki, az építmény belseje védettebb lesz. Egyébként alap nélkül, egyszerűen csak a földre is építhetjük a rőzserakást, de ennek a központi részét is fel kell tölteni hullott falevéllel, fűkaszálékkal.

Ezt követően az ágakat úgy kell az alap köré, illetve egymás fölé rakni, hogy jól egymásba kapaszkodhassanak, s a szél ne bonthassa meg a rőzserakást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek