Mindig élő villáműző

Sok évszázados múltja van a kövirózsának a népi orvoslásban, a vajákosságban. Hogy milyen nagyra tartották, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a 9. században élt Nagy Károly frank császár rendeletben kötelezte alattvalóit: minden háztetőre ezt ültessenek, mert megvédi az ott lakókat a villámcsapástól és a boszorkányos rontásoktól.

Zöld FöldValló László2017. 05. 11. csütörtök2017. 05. 11.
Mindig élő villáműző

 Idővel kihunytak a hozzá kötődő babonás hiedelmek, de sokoldalú gyógyhatását korunk tudománya sem vonja kétségbe. Életrevalósága páratlan, megél a szalma- és nádtetős házakon, fazsindelyeken, amiért már a régi időkben is csodálták. Rövid, tömzsi gyökereinek köszönhetően az egészen vékony talajon (a tetőkön megragadt porrétegen) is virul, a zord telek és a száraz nyarak sem fognak ki rajta. (Latin neve, a Sempervivum is mindig élőt jelent.)

Tipikus sziklakerti növény (csak a pangó víz az ellensége), s örökzöld pozsgás évelőként különleges és szemrevaló dísz is – különösen a hibridjei, köztük is a sötétvörössel tarkított levelű változatok. Fontos tudni, hogy magkötés után a virágzó rózsák elpusztulnak, így tanácsos ezeket mielőbb eltávolítani, hogy a szomszédos hajtások szorosan záródjanak.

Tavasszal és ősszel a sarjhajtások leválasztásával könnyen szaporíthatjuk.

A kövirózsa gyógyhatásainak felsorolása hosszú listát tenne ki, közülük csak néhányra utalunk. Levét a fülbe csöpögtetve enyhíti a középfülgyulladással járó fájdalmat; alkalmas rovar- és csaláncsípések, égési sérülések kezelésére, napégés gyógyítására; akár a tyúkszem ellen is bevethető. Hatására gyorsabban száradnak le a bárányhimlő maradványai, az aranyér is kúrálható vele. Hatóanyagait a kozmetikai ipar is használja a bőrápoló krémekben.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek