Kertésznaptár: Falánk kártevők

KERTÉSZNAPTÁR (júl. 28.–aug. 3.)

Zöld FöldValló László2017. 07. 28. péntek2017. 07. 28.
Kertésznaptár: Falánk kártevők


- Sajnos nemcsak a kórokozók lesnek az érő szőlőfürtökre, hanem a darazsak is. Különösen a tömeges szüretet megelőző,, korai csemegeszőlők veszélyeztetettek, amelyekre kiéhezetten vetik rá magukat a falánk rovarok. Darázscsapdával védekezhetünk ellenük, ennek eszköze a literes pillepalack, amit félig megtöltünk cukros vízzel. A méhek védelme érdekében azonban csöppentsünk néhány csepp ecetet is az oldatba, s így akasszuk ki a szőlősorba. (Az ecet a méheket elriasztja, de az erőszakos, falánk darazsakat nem.) A darázs, megérezve a csalogató elegy illatát, bemászik a szűk nyakú üvegbe, ahonnan kijönni már nem tud. A folyadékba hullva elpusztul. Az üveget hetenként ürítsük ki és töltsük fel friss csalogató folyadékkal. (Darázscsípés ellen jó hatású, ha mielőbb ecetes vattát teszünk a szúrt sebre.)

- Ha hosszabb időre elutazunk, a legjobb a szomszédra, rokonra, ismerősre bízni a lakást, aki időnként a növényeinket is megöntözi. Ennek híján éljünk a már jól bevált fogásokkal. Például azzal, hogy egyszerűen kisüllyesztjük a szobanövényeinket az előzőleg felásott, szélcsendes kertrészbe, majd a talajt alaposan megöntözzük a cserepek környezetében. Ha nincs kertünk, telepítsük ki a növényeket az erkélyre: rakjuk tőzeggel megtöltött ládába, majd a cserép földjét és a tőzeget egyaránt alaposan öntözzük meg. A tűző nap és a szél ellen a föléjük kifeszített (és jól rögzített) árnyékoló hálóval védjük díszeinket. 

- Három év után ültessük át a fehér liliom hagymáit. Óvatosan szedjük ki a földből a sérülékeny hagymákat, és válasszuk szét az időseket a fiataloktól. Külön-külön csoportba ültessük a fiatal és az öreg hagymákat, 3-5 centi mélyen a talaj szintje alá.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek