Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Legelőkön, parlagokon, útszéleken még napjainkban is viszonylag gyakori az orvosi pemetefű (Marrubium vulgare). Noha a Földközitenger mentén őshonos, sikeresen alkalmazkodott a hűvösebb éghajlathoz.
Kép: BALAGUER. NOGUERA. Horehound in bloom in Catalonia Spain. Biosphoto / Antoni Agelet, Fotó: Antoni Agelet
Legfeljebb 60 centire növő, négyszögletes, felálló szárú, fehéren molyhos évelő. Gömbszerű, örvöt alkotó virágai június-júliusban nyílnak a felső levelek hónaljában. (Termése világosbarna színű kis makkocska.) Az egész növény kellemes illatot áraszt (noha megízlelve minden részében keserű), megszárítva azonban szagtalan. A teljes virágzás kezdetén gyűjtött herbája gyógyhatású.
Az orvosi pemetefű forrázatát már az ókori egyiptomiak is használták légzőszervi betegségek gyógyítására. Napjainkban is jegyzett gyógynövény, keserű anyagainak köszönhetően általános étvágyjavító, ugyanakkor az epe- és májpanaszok enyhítője. Mézzel ízesítve hatásos a krónikus légcsőhurut orvoslásában. Ez idáig semmilyen mérgező hatása nem ismert, azonban nagyobb mennyiségben fogyasztva szívritmuszavart idézhet elő. Külsőleg sebgyógyításra használatos a népi gyógyászatban.
A pemetefű keserű likőrök, cukorkák ízesítője.
A ma már hungarikumként számon tartott orvosi pemetefű-cukorka (Réthy Béla békéscsabai gyógyszerész 125 éves találmánya) ötféle növény gyógyhatását rejti. A névadó pemetefüvön kívül a nyugtató hatású orvosi kamilla, a köhögéscsillapító lándzsás útifű, a megfázásos tüneteket enyhítő hársvirág, végül pedig a szívre jó szagos müge hatóanyagainak együttesét tartalmazza.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu