Mocsarak tündérfátyla

Álló vagy lassú sodrású vizeinkben, főként síksági nagy folyóink (Duna, Tisza, Dráva) holtágaiban csodálhatjuk meg az évelő tündérfátyol nagyobb kiterjedésű állományait, amelyek vízi gyepként fedik a víztükröt. Kedveli a napsütötte vízfelszínt és a könnyen melegedő vizeket.

Zöld FöldValló László2017. 08. 04. péntek2017. 08. 04.
Mocsarak tündérfátyla


Gyökere 80-100 centi mélységben, sűrűn elágazva hatol a tápanyagban gazdag, iszapos mederbe.

A víz színén úszó, nagy, kerekded levelei hosszú nyélen ülnek (virág nélkül összetéveszthetők a békatutaj levelével), ötszirmú, szép, sárga virágait egész nyáron hozza, noha mindegyikük csak egy napig él. (Termése tojásdad tok, szőrös magokkal.)

Ha a vízszint erősen lecsökken, az új hajtások kisebb levelet fejlesztenek. Ha kiszárad a környezete, a növény elpusztul. Európa egyik legszebb tündérfátyolmezeje a Tisza-tó sarudi részén található, míg a Hortobágyi Nemzeti Parkban álló Tündérfátyoltoronyból a közeli tavak állományában gyönyörködhet a látogató. Védett, eszmei értéke 5000 forint.

A tündérfátyol szabadon szaporítható változatai a kerti tavak díszeiként egyes kertészetekben beszerezhetők.

Töveit kis kerti tavak szélébe ültethetjük cserepekbe vagy nagyobb edényekbe (dézsába), amelyeket előzőleg tápanyagban gazdag talajjal töltünk meg. (Az edényeket 30-40 centire süllyesszük a vízbe.) De kapható erre a célra készített tavi kosár is, a növény számára szükséges, speciális virágfölddel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek